Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Věřím Babišovi, že snížení daně je jen na dva roky, vzkázal prezident Zeman

Poslanecká sněmovna včera ve večerních hodinách schválila zrušení superhrubé mzdy a snížení daňové sazby pro většinu lidí na 15 procent. Prezident Zeman se však dohodl s premiérem Babišem na podmínce, že zákon podepíše pouze v případě, že bude změna trvat jen dva roky. V zákonu časové omezení platnosti daňové změny uvedeno není.

„Omezení daňové změny na dva roky je uvedeno v důvodové zprávě jako politický závazek. Pan prezident věří panu premiérovi, že tento závazek dodrží,“ uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. „Pokud jde o daňovou změnu samotnou, je nyní nutné vyčkat na dokončení legislativního procesu,“ dodal. 

Podle ministryně Aleny Schillerové (za ANO) nebylo legislativně možné návrh časově omezit. Celkové dopady všech daňových změn podle Schillerové vyjdou na 130 miliard korun, které budou výpadkem příjmů pro veřejné rozpočty. To kritizují především svazy obcí a krajů, které přijdou o peníze na investice. Obce přijdou v souhrnu o 31 miliard, kraje o 12 miliard.

Zákon, který poslanci v noci na dnešek schválili, musí ještě projít Senátem, poté se dostane na stůl prezidentovi. Pokud projde tak, jak byl nyní schválen, od 1.1.2021 bude zrušena superhrubá mzda a zaměstnanci budou mít práci daněnou 15 procenty. Podle výše platu to bude znamenat měsíční přilepšení o několik stovek až tisícovek korun.