Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Věříme ve vítězství Ukrajiny, ne shnilý kompromis, shodl se Zeman se švýcarským prezidentem

Prezident Miloš Zeman dnes dopoledne na zámku v Lánech přivítal švýcarského prezidenta Ignazia Cassise. Mluvili o válce na Ukrajině, vztazích mezi Švýcarskem a Evropskou unií i o česko-švýcarských bilaterálních vztazích. Cassis, který je zároveň ministrem zahraničních věcí, má v Česku v plánu i jednání se šéfem české diplomacie Janem Lipavským.

Zeman přijal Cassise v Lánech po 10:30. Pochvaloval si počasí a lánské prostředí označil v rozhovoru se svým protějškem jako přátelštější, než by bylo v sídle prezidenta na Pražském hradě. Při poslechu státní hymny Zeman za pomoci ochranky vstal z kolečkového křesla, na kterém se kvůli zdravotním obtížím pohybuje.

Oba prezidenti na společné tiskové konferenci zmínili pomoc, kterou Švýcarsko v roce 1968 poskytlo několika tisícům uprchlíků, kteří z Československa odjeli po srpnové invazi vojsk zemí Varšavské smlouvy v čele s tehdejším Sovětským svazem. Zeman ocenil, že se Švýcarsko připojilo k unijním sankcím, a konstatoval, že se s protějškem shodli na tom, že „věří ve vyřešení konfliktu nikoliv shnilým kompromisem, ale vítězstvím Ukrajiny”.

„Česká republika i Švýcarsko doufají, že konflikt na Ukrajině nebude vyřešen shnilým kompromisem, ale vítězstvím Ukrajiny,“ řekl Zeman po jednání prezidentů. „Jsme velmi citliví vůči humanitární krizi, která postihla celou Evropu. Pomáhali jsme na hranicích Polska, Moldávie i Slovenska a přijali jsme 50 000 ukrajinských uprchlíků. Jako Švýcarsko máme diplomatické vztahy s Ukrajinou i s Ruskou. Přijde doba jednání o míru a možná i tady bychom mohli trochu pomoci,“ dodal Cassis.