Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Většina kandidátů na prezidenta chybovala v kampani, od úřadu jim hrozí vysoké pokuty

Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí začal prošetřovat volební kampaně šesti kandidátů prezidentských voleb 2018. Pochybnosti má u prezidenta Miloše Zemana, senátora Jiřího Drahoše, Pavla Fischera a Marka Hilšera, bývalého premiéra Mirka Topolánka a textaře Michala Horáčka. Za pochybení hrozí pokuta až půl milionu korun.

Úřad kontrolující financování stran již dříve oznámil, že někteří z kandidátů na prezidenta například nedodali včas účetnictví ke kampani. Část kandidátů také nedodržela termín pro odeslání peněz zbylých na jejich transparentních účtech na charitu. Někteří poslali nevyužité peníze od dárců na dobročinnost pozdě, a jiní naopak příliš brzy.

„Mohu potvrdit, že v těchto dnech buď začala kontrola, nebo v příštích dnech kontrola šesti bývalých prezidentských kandidátů,“ uvedla mluvčí úřadu Linda Hrubešová. „Jedná se například o nahlášení účtu kandidátů, webu, na kterém jsou následně dostupní dárci, zveřejnění dárců, odevzdání účetnictví kampaně, či kontrola včasné odeslání nevyužitých prostředků na kampaň na dobročinné nebo charitativní účely,“ popsala obsah kontroly.

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček uvedl, že jeho chlebodárce Miloš Zeman splnil v rámci kampaně své zákonné povinnosti. „Pan prezident zaslal Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí v zákonem stanovené lhůtě veškeré účetnictví, týkající se volební kampaně a zprávu o financování volební kampaně, aniž by jej Úřad k tomu vyzýval,“ uvedl mluvčí a dodal, že kampaň současné hlavy státu byla v pořádku.