Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Více než 600 Čechů už se obrátilo na Hrad kvůli možnosti bojovat na Ukrajině

Pražský hrad informoval, že Kancelář prezidenta republiky (KPR) v současné době poskytuje součinnost již více než 600 Čechů, kteří žádají o možnost vstoupit do ukrajinské armády a bojovat za osvobození Ukrajiny. Pomoc a odpuštění služby v cizím vojsku nabídl prezident Zeman po konzultaci s premiérem Petrem Fialou (ODS). Zájemci by se měli obracet na ministerstvo obrany, prezidentská kancelář jim přesto poskytuje všechny důležité informace. 

Premiér se s prezidentem minulý týden dohodli na tom, že lidem, kteří odjedou bojovat za Ukrajinu, mohou garantovat beztrestnost formou abolice. Předseda vlády po jednání s prezidentem v Lánech také uvedl, že nelze dát kolektivní možnost odejít do války za hranicemi a že vzhledem k počtu žádostí není možné zájemcům ani poskytnout individuální schválení. 

Služba v cizím vojsku je za běžných okolnosti pro českého občana trestným činem. Může ovšem požádat prezidenta republiky o výjimku. Žádost je v takovém případě třeba zaslat ministerstvu obrany, jež společně s resorty vnitra a zahraničních věcí žádost posuzují. Teprve poté ji předkládají prezidentu republiky ke konečnému rozhodnutí.

„KPR v současné době eviduje přes 600 osob, kterým poskytuje součinnost při podání žádosti o vstup do ozbrojených sil státu mimo NATO, v tomto případě Ukrajiny,” uvedl v tiskovém prohlášení Hrad. Někteří zájemci o službu na Ukrajině se prý dotazují, zda budou z české strany vybaveni výstrojí a výzbrojí, případně zda jim bude poskytnut základní vojenský výcvik a doprava. Prezidentská kancelář však upozorňuje, že „Česká republika vstup do legií cizích států neorganizuje, proto neposkytuje výstroj ani výcvik“.