Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Vláda doporučí do čela Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Zemanova favorita Mlsnu

Nástupcem Petra Rafaje v čele antimonopolního úřadu by se měl stát dosavadní náměstek ministra vnitra Petr Mlsna. Ten uspěl ve výběrovém řízení, vyhlášeném Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) jako nejlepší mezi 11 dalšími kandidáty. Vláda proto na dnešním zasedání schválila návrh na jeho jmenování, určený prezidentu Miloši Zemanovi.

„Všichni kandidáti na šéfa ÚOHS splnili kvalifikační předpoklady,“ řekl po jednání vlády premiér Andrej Babiš (ANO). V hodnocení podle něj Petr Mlsna získal nejvíc bodů, a to 86 z možných 90. Se jmenováním ze strany prezidenta pravděpodobně nebude problém, protože Zeman již dříve uvedl, že je Mlsna „velice vhodným kandidátem.“

Dvaačtyřicetiletý Petr Mlsna uvedl, že chce obnovit důvěryhodnost antimonopolního úřadu v odborných kruzích i u veřejnosti. „Chtěl bych obnovit kredibilitu Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže nejen v odborných kruzích, ale také u široké veřejnosti. Myslím si, že je to ten nejklíčovější krok v tom první roce mého působení,“ řekl.  Pokud jej prezident jmenuje, nastoupí Mlsna do čela úřadu 2. prosince.

Premiér Andrej Babiš (ANO) na funkci předsedy antimonopolního úřadu poprvé vyhlásil výběrové řízení, dosud nového předsedu vybírali politici. Rafajovo odvolání prezidentovi navrhovala vládní koalice. Šéf ÚOHS čelil kritice například kvůli tomu, jak jeho úřad postupoval v tendru na nový mýtný systém. Rafaj trvá na tom, že se nedopustil žádného jednání, kterým by ohrozil nestrannost a nezávislost rozhodování a znevážil svou funkci.