Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Vláda přes odpor Hradu jmenovala Michala Koudelku ředitelem BIS

Vláda premiéra Petra Fialy (ODS) i přes odpor prezidenta Miloše Zemana dnes jmenovala Michala Koudelku ředitelem Bezpečnostní informační služby (BIS). Koudelka byl po uplynutí pětiletého funkčního období od loňského srpna vedením BIS pověřen, funkce ředitele se opětovně ujme k 15. únoru.

„V dalších letech chci zvyšovat profesionální úroveň našich důstojníků, kvalitu technického vybavení a dále rozšiřovat mezinárodní spolupráci, tak abychom mohli efektivně bránit bezpečnost státu,” uvedl ke jmenování Koudelka.

Poděkoval také vládě za důvěru ve svou osobu a všem, kteří ho podporovali. „Moje díky patří také důstojnicím, důstojníkům a zaměstnancům BIS. Je to jejich každodenní tvrdá práce a skvělé výsledky, díky nimž získala BIS respekt doma i v zahraničí. Bez jejich obětavosti, nasazení a zaujetí bych do křesla ředitele BIS znovu neusedl,“ uvedl.

Koudelka byl jmenován i přes dlouhodobou nepřízeň Pražského hradu, který jej i celou tajnou službu opakovaně kritizoval. Tajnou službu BIS dokonce v jednom ze svých vystoupení označil za „čučkaře“. Samotného Koudelku celkem pětkrát odmítl jmenovat do generálské hodnosti, přestože jej vláda navrhla.

Michal Koudelka se narodil v roce 1965, vystudoval ČVUT. V tajných službách se pohybuje od roku 1992. Deset let vedl odbor kontrašpionáže. Ředitelem BIS ho v roce 2016 poprvé jmenovala vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD). Na rozdíl od Zemana nebyl nikdy členem KSČ.