Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Vláda Zemanovi předložila návrh na jmenování deseti generálů, je mezi nimi i žena

Vláda premiéra Andreje Babiše v pondělí předložila prezidentovi republiky návrh na jmenování deseti generálů. Pokud prezident Miloš Zeman vládní doporučení odsouhlasí, povýšeni budou k 8. květnu na Den vítězství. Mezi osobami navrženými na povýšení je i rektorka Univerzity obrany, plukovnice Zuzana Kročová. Může se tak stát teprve druhou generálkou české armády.

Návrh vládě předložil ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). „Přestože je většina pozornosti věnována pomoci armády v opatřeních proti covidu-19, nebylo možné opomenout tradiční a významnou událost, jmenování nových generálů,“ uvedl. „Všichni nově jmenovaní i povýšení generálové si uznání zaslouží, protože dlouhodobě prokazují, že patří k nejlepším vojákům z povolání, které ozbrojené síly České republiky mají,“ dodal ministr.

Na pozice brigádních generálů jsou vedle rektorky Kročové navrženi například velitel 7. mechanizované brigády Petr Svoboda, velitel 4. brigády rychlého nasazení Josef Trojánek, náčelník štábu Velitelství pro operace Václav Vlček a zástupce ředitele Vojenského zpravodajství Václav Žid.

Do hodnosti generálporučíka navrhl ministr obrany povýšit vojenského představitele ČR při NATO a EU v Bruselu generálmajora Jaromíra Alana a náčelníka Vojenské kanceláře prezidenta republiky generálmajora Jana Kašeho. Do hodnosti generálmajora bude za předpokladu souhlasu prezidenta jmenován ředitel sekce plánování schopností ministerstva obrany brigádní generál Miloslav Lafek.