Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Vláda znovu navrhne jmenovat šéfa BIS Koudelku generálem, ač to Zeman šestkrát odmítl

Vláda pětikoalice pod vedením premiéra Petra Fialy (ODS) znovu navrhne prezidentu republiky jmenovat ředitele Bezpečnostní a informační služby Michala Koudelku generálem. Miloš Zeman přitom opakovaně činnost kontrarozvědky kritizuje a Koudelku odmítl povýšit už šestkrát. Prezident dokonce předem avizoval, že pokud jej nová vláda znovu navrhne, zachová konzistenci a Koudelku odmítne i posedmé.

„Mohu potvrdit, že jsme schválili několik návrhů na jmenování generálů, které budou předloženy panu prezidentovi k podpisu. Mezi návrhy je i ředitel Bezpečnostní informační služby pan Koudelka,“ prozradil premiér Fiala novinářům po středečním výjezdním zasedání na zámku Štiřín.

Vláda schválila návrhy ministra vnitra i ministra spravedlnosti, které se jmenování do hodnosti generálů týkaly, uvedl Úřad vlády v tiskové zprávě. „Na povýšení u příležitosti státního svátku 8. května vláda navrhne prezidentu republiky dalších jedenáct představitelů Policie ČR, Hasičského záchranného sboru, Vězeňské služby ČR a BIS,“ informoval Úřad vlády v tiskové zprávě. 

Ing. Michal Koudelka (*1965) vystudoval ČVUT a pro tajné služby pracuje od roku 1992. Ředitelem BIS ho v roce 2016 poprvé jmenovala vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD). V polovině srpna 2016 vystřídal dlouholetého šéfa BIS Jiřího Langa, který požádal o odvolání a nyní je ředitelem Národního bezpečnostního úřadu (NBÚ). V březnu 2019 Koudelka obdržel od americké CIA Tenetovu cenu za zahraniční spolupráci.