Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Vladimír Dlouhý přijal Zemanovu nabídku stát se členem jeho expertního týmu

Bývalý politik a ekonom Vladimír Dlouhý přijal nabídku prezidenta Miloše Zemana, aby se stal součástí jeho týmu poradců. V rámci své nové funkce má v úmyslu především hájit zájmy malých i velkých podnikatelů.

Vladimír Dlouhý byl v porevolučních letech jednou z výrazných tváří transformace socialistického hospodářství na tržní ekonomiku. Svého času působil v politice jako místopředseda strany ODA, v letech 1992 – 1997 zasedal v Klausově vládě jako ministr průmyslu a obchodu. Od roku 2014 až do současnosti zastává post prezidenta Hospodářské komory ČR, která je s 15 tisíci členy největším zástupcem podnikatelů v Česku.

„Jsem připraven využít tuto platformu k prosazování zájmů českých podnikatelů, k podpoře ekonomické diplomacie pana prezidenta i ke kultivaci našeho podnikatelského prostředí. Nabídku vnímám především jako expertní práci ekonoma. V žádném případě nejde o podporu politických postojů pana prezidenta ani z mé strany, ani ze strany komory,“ sdělil tiskové komoře ČTK Dlouhý.

Hradní prostředí není Vladimíru Dlouhému cizí, počátkem roku 2013 se dokonce angažoval v první přímé prezidentské volbě. Ministerstvo vnitra ale tehdy jeho kandidaturu odmítlo registrovat kvůli chybějícím podpisům na petičních arších. Svému elektorátu pak doporučil podpořit kandidáta Karla Schwarzenberga. Podle dostupných informací je i přesto vztah Zemana s Dlouhým příznivý a konstruktivní.