Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Jak vnímá politickou scénu v ČR před volbami možný prezidentský kandidát Jaroslav Kubera?

Místopředseda Senátu ČR a primátor Teplic Jaroslav Kubera (ODS) se vyjádřil k prezidentské kandidatuře ve volbách 2018. Řekl, že rozhodnutí nechává na poslední chvíli. Neustále čeká na to, s jakými kandidáty se potká, až kampaň oficiálně začne. Podle něj již teď někteří adepti utrácí velké peníze s nejistým výsledkem, vzhledem k tomu, že žádná kampaň zatím nebyla oficiálně zahájena. Rozhodujícím aspektem budou výsledky parlamentních voleb, které určí směr naší země. Zlomovým okamžikem v historii Teplic by bylo zvolení Kubery prezidentem, jelikož tam funguje jako primátor dlouhá léta a Teplice má opravdu rád.

Kubera se nechal slyšet, že je o něm známo, že si nepotrpí na opojení moci vzhledem k dlouhému politickému působení. Navrhnul, že by se na Hradě mohly konat pouze oficiální návštěvy, a žít by mohl prezident někde jinde, což vidí jako problém u veřejnosti, která je zvyklá na fakt, že prezident vždy bydlel na Hradě. Ovšem důvod žít na Hradě určitě není jeho hnacím motorem za kandidováním na prezidenta, jak sám uvádí.

Současnou politickou situaci vnímá jako blázinec. Má za to, že strany získávají peníze od občanů díky našemu sociálnímu systému, které pak darují, a lidem se samozřejmě dary líbí. Je jasné, že by politici neměli jak zazářit bez případných darů. Přijde mu velice smutný fakt, že polovina národa pobírá dávky, nebo že důchodci žijí ve špatných podmínkách.

Na otázku redaktora portálu Deník.cz ohledně svého pokročilejšího věku odpověděl, že nevidí problém kandidovat v 70 letech. Doslova prohlásil, že existují lékaři bez třesu rukou v pokročilejším věku, a naopak lidé mající zdravotní problémy již v 50 letech. Motivaci kandidovat našel v určité provokaci protikandidátů. Nedokáže říct, koho přesně si na Hradě představuje v pozici prezidenta, nicméně je přesvědčený o tom, že výsledky voleb budou překvapivé, jelikož realita je vždy jiná, než ukazují průzkumy. Také se domnívá, že neexistuje někdo, jako dokonalý prezident, občané jsou v tomhle prý moc idealističtí. Kubera se domnívá, že sezením doma a stěžováním si na politickou situaci naší země se nic nevyřeší, blížící se volby budou druhé přímé volby v historii, tudíž by si měli lidé uvědomit svoji sílu a jít volit.

Zajímavý je Kuberův pohled na dosavadní prezidenty ČR, zejména toho současného. O Zemanovi prohlásil, že má ´´sloní paměť´´ a rád se mstí. Jako příklad primátor Teplic uvedl kauzu se Sobotkou.