Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Vnučka Ferdinanda Peroutky trvá na Zemanově omluvě, podala odvolání

Vnučka novináře Ferdinanda Peroutky Terezie Kaslová podala odvolání proti rozsudku, který zamítl její žalobu na stát kvůli výrokům prezidenta Miloše Zemana ohledně autorství článku „Hitler je gentleman“. Proti rozsudku se z pozice vedlejšího účastníka odvolal i prezident Miloš Zeman, a to kvůli tomu, že mu soud přiznal jen deset procent z požadovaných nákladů na právní zastoupení.

Slova, která Zeman pronesl o novináři Ferdinandu Peroutkovi při projevu k výročí konce holokaustu, se řeší už pět let. Prezident 27. ledna 2015 prohlásil, že Peroutka napsal v časopise Přítomnost článek s titulkem „Hitler je gentleman“. Zároveň mu přisoudil výrok „nemůžeme-li zpívat s anděly, musíme výti s vlky“.

Zeman později na tiskové konferenci tvrdil, že zmíněný článek viděl na vlastní oči. Nikomu se však předmětný text v archivech nepodařilo nalézt, podle historiků žádný takový článek neexistuje. Ukázalo se také, že autorem citátu o vytí s vlky není děd Terezie Kaslové Peroutka, ale politik Jan Stránský.

Kaslová původně zažalovala prezidentskou kancelář a soud jí právo na omluvu částečně přiznal. Po zásahu Nejvyššího soudu však Peroutkova vnučka musela svou žalobu směřovat na ministerstvo financí. Nově se tak nevede spor o ochranu osobnosti, ale o odškodnění za nezákonný úřední postup. „Spor už se nevede ani tak o postmortální ochranu pana Peroutky, ale především o to, jaké má prezident republiky právní postavení při veřejných vystoupeních,“ poznamenal Zemanův advokát Marek Nespala.