Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Vojáci Hradní stráže na Hodonínsku stále pomáhají v obcích zničených tornádem

Když 24. června udeřilo na Hodonínsku tornádo a zdevastovalo několik obcí, prezident Miloš Zeman se rozhodl vyslat do postižené oblasti vojáky Hradní stráže, aby pomohli s odstraňováním škod. Za rozbřesku po řádění živlů se ukázalo, že poničeny jsou stovky domů. Strážci Pražského hradu proto na Břeclavsku a Hodonínsku pomáhají občanům ještě dnes, více než měsíc po katastrofě. 

Vojáci Hradní stráže, společně s kolegyněmi a kolegy z přáslavického 72. mechanizovaného praporu “Generálmajora Josefa Buršíka” a jineckého 13. dělostřeleckého pluku “Jaselský” tak v současné době zdí stěny a štíty domů, laťují a pokrývají střechy, betonují věnce domů, rekonstruují, odklízejí sutiny a uklízejí okolí. 

A lidé jsou vojákům vděční. „Tihle chlapi makali v Hruškách, jako blázni! Někteří mají doma malinké děti, dokonce i 14denní miminko, a přesto dřeli jako šílení, aby co nejvíc pomohli! Zastavit je na svačinu nebo na oběd, bylo téměř nemožné. Neustále za všechno děkovali, jako by nepochopili, že děkovat máme my…“, napsala jedna z obyvatelek postižených obcí Hradní stráži. 

Prezident Miloš Zeman sice místo ničivého tornáda osobně nenavštívil, kromě vojáku Hradní stráže ale vyslal na pomoc i svou dceru Kateřina a slíbil, že se přimluví u ministryně financí za rychlou náhradu škod. „Poslal jsem tam dceru, tedy ona sama chtěla jet. Věřím, že kdybych neměl invalidní vozík, tak bych tam určitě zajel i já. Takto bych se ale spíše pletl pod nohy,“ uvedl prezident.