Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Voják hlavou státu? Nejsme Latinská Amerika, prohlásil Zeman v narážce na generála Pavla

Úřadující prezident Miloš Zeman se v nedělní Partii Terezie Tománkové televize CNN Prima NEWS zamyslel nad šancemi jednotlivých kandidátů v lednových prezidentských volbách. Průzkumy a politologové zatím nejvíce favorizují bývalého premiéra Andreje Babiše, který však dosud neoznámil, zda bude kandidovat či ne, generála ve výslužbě Petra Pavla, bývalou rektorku Danuši Nerudovou, senátora Pavla Fischera a šéfa odborových svazů Josefa Středulu.

„Petr Pavel nemá vítězství jisté. Nepřál bych si, aby hlavou státu byl voják, nejsme Latinská Amerika,“ prohlásil v Partii Zeman. „Schillerová by byla dobrou prezidentkou, ale na druhé straně ještě nemá ve společnosti takové preference, jaké má právě Andrej Babiš,“ porovnával vzájemné šance prezident Zeman. 

„Jako občan bych si přál dva silné kandidáty proti sobě. Když je to 10:0, tak je to strašná nuda,“ podotkl a zároveň popsal své zkušenosti z prezidentské volby. „Je třeba zachovat klid, úsměv, nebýt hysterický, být přesvědčivý a umět argumenty,“ poradil kandidátům.

Zeman se také vyjádřil k předvolebním průzkumům, které zatím ukazují, že v prvním kole prezidentské volby by uspěl Babiš, v druhém ale Petr Pavel. „Měl jsem osm protikandidátů, a když si novináři sečetli jejich preferenci, dospěli k názoru, že ve druhém kole musí nutně vyhrát Politika se neřídí součtem hlasů, ale televizními diskuzemi. Do mnoha debat Drahoš nešel a tam, kde byl, příliš neoslnil,“ popsal Zeman poslední prezidentské klání.