Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Vojenská přehlídka na Rudém náměstí proběhne v červnu, Zeman počítá s účastí

Tradiční vojenská přehlídka na Rudém náměstí v Moskvě, která se měla uskutečnit 9. května, byla letos kvůli koronaviru odložena. Ruský prezident Vladimir Putin tento týden ohlásil náhradní termín – přehlídka k připomenutí 75. výročí vítězství nad nacistickým Německem proběhne 24. června.

„Nařizuji začít přípravu k vojenské přehlídce (…) Uskutečníme ji 24. června, v den, kdy se roce 1945 konala legendární historická přehlídka vítězů, kdy po Rudém náměstí pochodovali bojovníci, kteří bojovali u Moskvy, bránili Leningrad, rvali se u Stalingradu, osvobodili Evropu, dobyli útokem Berlín,“ prohlásil Putin na poradě, které se zúčastnil ministr obrany Sergej Šojgu. Prezident současně nařídil ministrovi vyloučit jakákoliv rizika pro účastníky přehlídky. 

Účast na odložené vojenské přehlídce avizoval již dříve český prezident Miloš Zeman, byť očekával, že se akce uskuteční až v září. „Já jsem přijal pozvání pana prezidenta Putina a předpokládám, že tato slavnost se místo 9. května uskuteční v září. Dává to i logiku, protože v září skončila druhá světová válka, 9. května skončila pouze válka v Evropě,” řekl Zeman v dubnu. 

Český prezident se nicméně novému datu přizpůsobí, v minulosti byl dokonce jediným evropským státníkem, který se přehlídky zúčastnil. Řada lídrů z prozápadně orientovaných zemí přehlídku bojkotuje, aby tak vyjádřila nesouhlas s operacemi, jež ruská armáda v současné či relativně nedávné době za hranicemi své země podnikla.