Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Volba prezidenta se uskuteční 12. a 13. ledna 2018

Předseda Senátu Milan Štěch ve středu oficiálně vyhlásil termín volby prezidenta republiky. První kolo se bude konat 12. a 13. ledna 2018, případné druhé kolo pak o čtrnáct dní později. Kandidátní listiny je podle zákona o volbě prezidenta třeba odevzdat Ministerstvu vnitra nejpozději 66 dní přede dnem volby. To znamená, že uchazeči o křeslo hlavy státu musí získat potřebný počet podpisů na podporu své kandidatury a splnit ostatní náležitosti do 7. listopadu 2017.

Milan Štěch uvedl, že termín konání voleb vyhlásil dříve než před pěti lety a zdůvodnil to tím, že je již mnoho kandidátů na prezidenta známo a dá se říct, že kampaň již běží. S tím souvisí i druhý důvod jeho rozhodnutí, a to existence nového úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran. Ten může začít kontrolovat příjmy a výdaje kandidátů na jejich předvolební agitace teprve po vyhlášení termínu volby. Oficiální volební kampaň totiž odstartuje až ve chvíli, kdy bude Štěchovo rozhodnutí vydáno ve Sbírce zákonů. V tiskové zprávě pak předseda Senátu ještě dodal, že termín vybíral i s ohledem na to, aby první ani případné druhé kolo voleb nekolidovalo se školními prázdninami.

Každému z kandidátů zákon dovoluje utratit za volební kampaň maximálně 40 milionů. Pokud by v prvním kole žádný z nich nezískal nadpoloviční většinu hlasů, dva kandidáti postupující do druhého kola mohou utratit ještě o 10 milionů více. Do pěti dnů od vyhlášení termínu voleb jsou kandidáti také povinni zřídit si transparentní účet pro financování kampaně.

Svůj zájem o nejvyšší ústavní funkci zatím potvrdilo celkem sedmnáct kandidátů, tři z nich už oznámili, že získali dostatečnou podporu občanů. První, komu se podařilo nashromáždit potřebných 50 tisíc podpisů byl Michal Horáček, další Miloš Zeman a o pár dní později dosáhl této hranice i Jiří Drahoš.

Nominovat kandidáta může kromě 50 tisíc občanů také 20 poslanců nebo 10 senátorů. Tuto senátorskou nominaci mají dle svých slov zajištěnou místopředseda horní komory Jaroslav Kubera a bývalý šéf kabinetu premiéra Rusnoka právník Karel Štogl.