Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Vratislav Kulhánek je oficiálním uchazečem o funkci prezidenta. Listinu s kandidaturou již odevzdal ministerstvu vnitra.

Kandidát na prezidenta Vratislav Kulhánek na tiskové konferenci prohlásil, že odevzdal listinu s kandidaturou na ministerstvo vnitra k projednání, na které je 20 podpisů poslanců. Celkem jej podpořilo 23 poslanců ze šesti politických stran. Mezi politiky, kteří bývalému šéfovi Škody Auto vyjádřili podporu, jsou Stanislav Huml z ČSSD nebo Nina Nováková z TOP 09. Ta se nechala slyšet, že chtěla Kulhánkovi umožnit kandidaturu, jelikož se jedná o demokratický způsob volby. Její hlas pro něj v tom nehraje žádnou roli.

Někteří z poslanců, kteří už svůj mandát neobhajují, nedali Kulhánkovi svůj podpis. Třeba Jeroným Tejc z ČSSD řekl, že mu přijde zbytečné se na závěr na listinu podepisovat, jelikož se rozhodl z aktivní politiky odejít. Naopak část poslanců teprve přemýšlí, komu dají svůj podpis, a zda vůbec. Martin Novotný z ODS prohlásil v Českém rozhlasu, že možná někoho podpoří, aby tak zvýšil konkurenci.

Rovněž dosluhující poslanci mají možnost podpořit prezidentské adepty podepsáním listiny do 25. října, což je poslední den jejich mandátu. Termíny s nově zvolenými poslanci se ovšem překrývají, protože pro ty nové je určen termín pro podepsání listiny na 21. října.

Kulhánek popsal svoje priority v případě vítězství v prezidentských volbách. Chtěl by se především zaměřit na pomoc České republice a jejím postavení v EU. Dále dodržování Ústavy a českých zvyklostí považuje za klíčové ve funkci hlavy státu. Jako nejdůležitější vidí návrat k lidské práci a řemeslům, ke kterým lidé postupně ztrácí úctu. Kulhánek je kandidátem Občanské demokratické aliance. Podařilo se mu nasbírat 35 tisíc podpisů občanů, což není konečné číslo, protože chce ve sbírání pokračovat. Miliardář a předseda ODA Pavel Sehnal se rozhodl sponzorovat celou Kulhánkovu kampaň, jejíž částka se vyšplhala na skoro 7 miliónů korun.

Výklad zákona ministerstva vnitra se liší od minulých voleb prezidenta. Nově z něj vyplývá, že jeden zákonodárce má právo podepsat listinu jednomu a více kandidátům. S tímto výkladem zákona nesouhlasí ústavní právník Jan Kysela, kterému se zdá, že zákon jednoznačně hovoří, že poslanci a senátoři mohou podpořit jednoho adepta jedním podpisem.