Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Všichni důchodci dostanou v prosinci 5000 korun. Prezident dnes příspěvek podepsal

Prezident Miloš Zeman dnes podepsal zákon o jednorázovém příspěvku důchodcům ve výši 5000 Kč. Příspěvek se týká všech starobních důchodců v České republice a obdrží jej i osoby pobírající vdovský, invalidní či sirotčí důchod. Správy sociálního zabezpečení začnou příspěvek vyplácet od 1. prosince.

O pětitisícový příspěvek nebudou muset důchodci a důchodkyně podle předlohy sociální správu žádat. Nárok na mimořádné přilepšení budou mít ti, kteří v tento měsíc některou z penzí dostali nebo dostanou a budou ji dál pobírat. Dávku 5000 korun dostanou lidé stejně jako důchod, tedy na účet nebo složenkou.

Příspěvek by mělo obdržet zhruba 2,89 milionu lidí. Nebude podléhat případné exekuci a nebude se zahrnovat do příjmů. Neměl by tak ohrozit pobírání dávek na bydlení či jiných sociálních podpor. Rozpočtové náklady se odhadují na 15 miliard korun.

Piráti navíc ve Sněmovně v rámci projednávání novely prosadili pozměňovací návrh, podle kterého bude pravidelná valorizace důchodů vždy od 1. ledna, nikoli ode dne výplaty lednové splátky penze. Změna bude platit od roku 2022. Protože se lednové výplatní termíny penzí liší, vzniká podle Pirátů mezi důchodci nerovnost. Návrh prošel i přes nesouhlas ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD).