Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Vyřazený kandidát Toman: Mám 74 953 podpisů, na ministerstvo jsem je poslal poštou

Ministerstvo vnitra minulý týden po vypršení zákonné lhůty na podání kandidatury oznámilo, že do boje o Hrad postoupilo ze všech účastníků jen 9 kandidátů. Petici s dostatečným počtem občanských podpisů podle sdělení odevzdali tři uchazeči o Hrad – Miloš Zeman, Michal Horáček a Jiří Drahoš.

Dnes se ale ozval další kandidát na prezidenta, analytik Josef Toman s tím, že dodal na ministerstvo vnitra asi 75.000 podpisů občanů. Toman ČTK sdělil, že se mu podařilo shromáždit 74.953 podpisů a předepsané petiční archy poslal na ministerstvo poštou. „Poslal jsem to se všemi formalitami, celkem tři těžké krabice a dopis, expres poštou,“ tvrdí Toman. Petiční archy prý odesílal den před termínem jejich odevzdání. Zároveň je přesvědčen, že archy byly řádně vyplněné, protože podpisy sbírali lidé, kterým věří.

Josef Toman je strategický analytik a poradce, je mu 68 let. V roce 1969 se nevrátil ze zájezdu do Vídně a emigroval do USA, kde mimo jiné pracoval na prestižní kalifornské univerzitě Caltech. V minulosti aktivně vystupoval proti umístění amerického vojenského radaru v Brdech, v Americe bojoval proti nadnárodní agrochemické korporaci Monsanto. Sám sebe označuje za konspiračního teoretika.

Toman prohlásil, že považuje veškerý vývoj v České republice od roku 1993 za nelegitimní. Rozdělení Československa podle něj bylo protiprávní, z čehož vyvozuje neplatnost všeho, co se od té doby odehrálo, včetně vstupu do Evropské unie a NATO nebo privatizace, exekucí a restitucí. Jako prezident by prosazoval vystoupení z NATO a Evropské unie, kterou označil za příčinu migrační krize. Chtěl by, aby mělo Česko status neutrální země.

Podle Tomana potřebuje země „novou sametovou revoluci“ která by smetla vládu a je přesvědčen, že jako prezident by mohl tuto revoluci iniciovat, protože by měl na své straně policii a armádu.

Zda Tomanova přihláška nakonec na vnitro dorazila a kolik má platných podpisů se dozvíme pravděpodobně až 24. listopadu, kdy ministerstvo oficiálně oznámí jména kandidátů pro lednové volby.