Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Výročí vzniku Československa oslaví Zeman s Kiskou cestou historickým vlakem

Prezident Miloš Zeman a jeho tým finišují s přípravou programu na léto. Chvíli to dokonce vypadalo, že Zeman kvůli nabitému diáři poprvé vynechá tradiční pobyt na chalupě v Novém Veselí na Vysočině, nakonec se ale o relaxaci na své tvrzi a projížďku na člunu připravit nenechá. V letních plánech je i cesta historickým vlakem po stopách Tomáše Garrigua Masaryka.

Jízdou historickou vlakovou soupravou si chtějí český prezident a jeho slovenský protějšek Andrej Kiska připomenout výročí vzniku Československa. Nápad se zrodil při poslední návštěvě Miloše Zemana na Slovensku, během níž zavítal mimo jiné na Štrbské pleso. Přesný termín zatím podle ředitele zahraničního odboru prezidentské kanceláře Rudolfa Jindráka nebyl definitivně potvrzen, jízda se ale uskuteční během července.

Cesta prezidentů Zemana a Kisky ve stopách prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka bude nejspíš symbolicky začínat v Hodoníně, kde se „tatíček národa“ TGM narodil. Z Hodonína se pak historická souprava vydá přes hranice na Slovensko a svou jízdu zakončí v obci Topoľčianky. Na zdejším zámku Masaryk pravidelně pobýval, a dokonce zde přijímal státní návštěvy. Rozhovory s Karlem Čapkem, ze kterých vznikla známá kniha Hovory s T.G.M. se odehrávaly právě zde.

Mezi další již známé plány hlavu státu patří účast na jednání summitu NATO, které se uskuteční 11. července v nové centrále Severoatlantické aliance v Bruselu. Ještě před prázdninami navštíví Zeman Ústecký kraj, cestu má naplánovanou na 19. až 21. června.