Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

O vysoké platy a odchodné manažerů a ředitelů se nově zajímá ministerstvo financí. Chystá revizi.

Ministerstvo financí a vláda se chystají prověřit statisícové platy ředitelů státních a polostátních společností. Na jejich seznamu jsou také zlaté padáky v hodnotě miliónů korun. Ukázkovým příkladem je odvolání ředitele České pošty Martina Elkána, který obdržel odchodné ve výši 8,5 miliónů korunu. Řada lidí se ptá, zda odměňování v takové výši není nadstandardní.

Vysoké platy a zlaté padáky jsou součástí pracovní smlouvy, kterou daný zaměstnanec podepisuje, z čehož vyplývá, že co danému pracovníkovi náleží dle smlouvy, tolik mu musí být vyplaceno. Ministr vnitra Lubomír Metnar něco podobného řekl i k případu ředitele Elkána. Ministr si dále myslí, že měsíční ohodnocení ve výši 600 tisíc korun, je abnormálně vysoké. Zcela určitě se chystá revize takových smluv prostřednictvím analýzy ve spolupráci s ministerstvem financí na to, aby byli manažeři odměňováni dle svého výkonu. Metnar Elkána odvolal, jelikož Česká pošta údajně zůstala bez jakékoli vize do budoucna.

Ministryně financí Alena Schillerová sdílí podobný názor s Metnarem. Rovněž se jí nezamlouvají obrovské měsíční platy. Tvrdí totiž, že by manažeři a ředitelé měli být ohodnoceni dle svých dosažených pracovních výsledků. V případě státních nebo polostátních podniků, u kterých je úplným nebo částečným majitelem stát, by jim měl svěřit jasný byznys plán, který šéfové musí následovat za vidinou dobrých výsledků. Pokud firma nemá dobré výsledky, musí důsledky nést i její ředitel, hlásá Schillerová. Ministerstvo má na seznamu desítky státních a polostátních firem.

Zásady odměňování vysokých manažerů byly přijaty vládou již před 7 lety. Tehdejší ministr financí Eduard Janota se nechal slyšet, že platy v té době měly více souviset s finanční situací firmy. Odchodné, jinými slovy, zlatý padák, by nemělo přesáhnout šestinásobek platu manažera. V současnosti se přesné odměny odhadují jen těžce. V roce 2016 tehdejší ministr financí Andrej Babiš uvedl, že se roční příjmy u vysokých manažerů pohybují kolem 2,7 až 5,5 miliónů korun. Skutečné výše odměn se ale často nezveřejňují. Podle Babiše je odměňování motivačním nástrojem pro vysoce postavené pracovníky, kteří nesou obrovskou zodpovědnost za směřování podniku.

Naopak předsedkyně rozpočtového výboru Miloslava Vostrá nesouhlasí s názorem Babiše. Podle ní platy neodpovídají výsledkům firem. Vysoká odměna za dobře odvedenou práci je samozřejmostí, ovšem ne v takové přehnané míře, stěžuje si Vostrá. Jak je možné, že ministři dostávají 144 700 korun měsíčně, plus 21 100 korun jako paušální náhradu? Podle ní by měly ve vládě fungovat sankce za neplnění zásad. V legislativě jí chybí jasná metodika na odměňování manažerů. Sepsala by proto srozumitelné podmínky, kdy odchodné může být vypláceno, kdy naopak zkráceno nebo odebráno. „Nezáleží na tom, zda se o nových pravidlech rozhodne zákonem, nebo jen formou zásad, důležité je, aby existovala jasná pravidla, “ vysvětluje Vostrá.