Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Vyzývat k podřezání prezidenta není trestné. Podle Nejvyššího soudu jde o přestupek

Nejvyšší soud rozhodl ve věci obžaloby bývalého radního Jesenice Martina Langa kvůli příspěvku na sociální síti Facebook, v němž vyzýval k zabití prezidenta Miloše Zemana. Soud zamítl odvolání žalobců a případ byl tak postoupen do přestupkového řízení.

Lang tehdy reagoval na prezidentův souhlas se zdaněním církevních restitucí a napsal, že Zeman „druhý Hitler a je nutné ho podřezat jako svini“. Poslance, kteří pro zdanění náhrad hlasovali pak Lang označil za „proradná prasata“, která je dovoleno zabíjet.

Státní zastupitelství Langa obžalovalo za podněcování k trestnému činu, hrozilo mu až dvouleté vězení nebo peněžitý trest. Bývalý radní se u soudu hájil tím, že své vyjádření myslel v nadsázce a nechtěl nikoho instruovat k fyzické likvidaci prezidenta ani poslanců. Přesto Lang kvůli této kauze rezignoval na funkci radního a ODS jej lanvyloučila ze strany.

Nejvyšší soud v rozhodnutí uvedl, že ač mohou příspěvky na sociálních sítích zavdat v obecné rovině příčinu k trestnímu stíhání a jedná se „o projev vůle ve vnějším světě“, na který se musí vztahovat takové parametry jako na jiné jednání, v Langově případě bude stačit vzhledem ke kontextu jen přestupkové řízení.

Podle nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, který v kauze podal odvolání, ale Langův příspěvek přesáhl přípustnou intenzitu kritiky. „Obviněný totiž ve svém příspěvku nevyjadřoval pouze své vnitřní preference, ale snížil se k dehonestujícímu a dehumanizujícímu hodnocení politického názoru jiných, pro který jim vyhrožoval smrtí,“ uvedl Pavel Zeman. Zdůraznil, že šlo o komunálního politika, který má vyšší míru odpovědnosti. Nejvyšší soud se ovšem s jeho názorem neztotožnil.