Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Vznešenost královny zůstane v našich srdcích, uvedl Zeman ke smrti Alžběty II.

Prezident Miloš Zeman zaslal novému britskému králi Karlu III. kondolenci k úmrtí jeho matky, královny Alžběty II. Zprávu o jejím skonu prý prezident přijal s neobyčejným zármutkem. S odchodem panovnice, která byla na trůně 70 let, podle něj končí jedna historická epocha.

„Vaše matka byla symbolem moderních dějin nejen Velké Británie, ale celého světa. Její odkaz v podobě oddané služby monarchii, nesmírné pokory a vznešenosti zůstane navždy v našich srdcích,“ uvedl prezident. „Její oddaná služba monarchii, nesmírná pokora a vznešenost zůstane navždy v našich srdcích,“ dodal. Setkání s Jejím Veličenstvem v červnu roku 2017 označil za jeden z nejsilnějších momentů svého působení v prezidentském úřadu.

Na osobní setkání vzpomenul i exprezident Václav Klaus. „Královna Alžběta II. byla celým svým životem, svým obdivuhodným chováním, šarmem, noblesou, svou mimořádnou rozumností a odolností proti všem novostem moderní doby nejen konstantou našich životů, ale i symbolem světa odcházejícího, který je v současnosti atakován ze všech stran. Bude i nám chybět,“ napsal exprezident Klaus.

Královna zemřela ve čtvrtek. Britská panovnice Alžběta II. naposledy vydechla obklopena svou rodinou na zámku Balmoral ve Skotsku. Nejdéle vládnoucí panovnice v zaznamenané historii se dožila úctyhodných 96 let.