Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Z Lánské obory tajně mizí dřevo do Číny, šéf Lán je už stíhaný za nelegální vývoz kamene

Dřevo vytěžené v Lánské oboře podle informací některých odběratelů utajeně putuje do Číny. Obchody na přímý dotaz připustil ředitel Lesní správy Lány Miloš Balák, který už je stíhán za nelegální vývoz kamene. 

V rozporu se zákonem však prý Hrad tají, kolik dřeva do Číny prodal a za jakou cenu. „Smlouva je a je samozřejmě zveřejněna v souladu s platnou legislativou. Více pro vás nemůžu udělat,“ uvedl ředitel Lesní správy Lány Miloš Balák. Odmítl však prozradit, jakými cestami dřevo do Číny putuje. Podle právníka protikorupčního sdružení Rekonstrukce státu Lukáše Krause je však taková smlouva neplatná. „Pokud Lesní správa Lány nezveřejňuje celkovou cenu, smlouvy jsou dle zákona neplatné,“ uvedl právník.

Hrad spekulace o nezákonnosti odmítá. Mluvčí prezidenta Miloše Zemana řekl, že Lesní správa Lány nesleduje využití dřeva u jednotlivých odběratelů. „Odmítáme spekulaci o nezákonnosti smluv. Lesní správa Lány je podle zákona povinna chránit obchodní tajemství, které takto druhá strana označí. Máme tedy za to, že postupujeme podle zákona,“ uvedl mluvčí Ovčáček. „Lesní správa Lány neuzavřela žádnou smlouvu s firmou z Čínské lidové republiky. Využití a použití prodaného dřeva Lesní správa Lány u jednotlivých odběratelů dále nesleduje ani neeviduje,“ dodal. 

„Bílí koně, utajené smlouvy, přeprodeje přes prostředníky bůhví kam… vítejte na Lánském zámku. Kriminální polosvět se má co učit. Prezident buď neví, a tedy nemá už v úřadu co dělat, nebo ví a nekoná, a to teprve nemá v úřadu co dělat, ale nejspíš je mu to úplně šumák, a pak také nemá v úřadu co dělat,“ opřel se do Hradu například senátor a první místopředseda TOP 09 Tomáš Czernin.