Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Za H-Systém by měl převzít odpovědnost Zeman, tvrdí místopředsedkyně TOP 09 Pekarová Adamová

Kauza H-System stále hýbe českou politickou scénou. Zajímavý pohled na věc nedávno přinesla místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Podle ní by za H-System měli převzít zodpovědnost lidé, kteří z něj profitovali. Konkrétně jmenovala prezidenta Miloše Zemana. Prezidentův mluvčí ji v reakci na to označil za lhářku.

„Možná by bylo na čase, aby odpovědnost vyvodili ti, kterých se to týkalo. Což je dnes prezident, tehdy předseda vlády Zeman,“ řekla poslankyně. Podle Pekarové se totiž v této kauze zapomíná na to, kam proudily peníze, které se z H-Systemu ztrácely. Narážela tím na financování ČSSD z prostředků H-Systemu v době, kdy byla ČSSD na pokraji bankrotu. „Jestli se obohacovalo blízké okolí prezidenta v době, kdy byl premiérem, a profitovala na tom ČSSD, což dokazuje rozhodnutí soudu, tak je otázkou, jestli by měli nadále setrvávat ve svých funkcích a tvářit se, že to je něco, s čím neměli nic společného,“ prohlásila Pekarová Adamová.

Podobné obvinění vznesla vůči Miloši Zemanovi i kandidátka na pražskou primátorku Hana Marvanová. Prezident podle ní dělá, jako kdyby s kauzou neměl nic společného, ale podvodně vylákané peníze od klientů H-Systemu končily v pokladně ČSSD v době, kdy byl předsedou. „Spojkou mezi ČSSD a Petrem Smetkou z H-Systemu byl poradce premiéra Zemana Miroslav Šlouf,“ tvrdí Marvanová. „Šéf H-Systemu Petr Smetka přenášel kufry peněz Miroslavu Šloufovi do Lidového domu. Tehdy měla ČSSD problémy s financováním, měla obstavené účty,“ uvedla v rozhovoru pro DVTV.

Zemanův bývalý poradce Miroslav Šlouf se těmto nařčením nemůže bránit, neboť letos v únoru zemřel. Prezidenta se ale zastal jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Soud podle něj jasně konstatoval, že Miloš Zeman neměl s věcí nic společného. „Mohu se tedy oprávněně domnívat, že místopředsedkyně TOP 09 je lhářka. Stoprocentně jsem si jist tím, že jak TOP 09, tak STAN, za který kandiduje paní Marvanová, nemají žádný jiný program než soustavné parazitování na panu prezidentovi,“ uvedl Ovčáček.