Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Za nejlepšího prezidenta po roce 1989 považují lidé Václava Havla, ukázal průzkum

Nejlepším prezidentem v historii samostatné České republiky byl podle mínění lidí Václav Havel. Jako nejlepší hlavu státu po roce 1989 ho v průzkumu agentury pro výzkum veřejného mínění STEM/MARK označilo 55 % lidí. Na druhé příčce se umístil Václav Klaus, poslední místo pak dle názoru respondentů zaujímá současný prezident Miloš Zeman.

Pozice nejlepšího prezidenta rozděluje jak generace, tak lidi podle nejvyššího dokončeného vzdělání. Lidé bez maturity považují častěji za nejlepšího prezidenta Zemana. Naopak u lidí s maturitou a vyšším vzděláním dominuje Václav Havel. Mladí oceňují Havla především za jeho humanitní odkaz. Havel byl nejlepším prezidentem podle 74 procent mladých lidí ve věku mezi 18 a 29 lety.

Prvního prezidenta České republiky Václava Havla lidé pozitivně hodnotili za využívání pravomocí a zájem o problémy občanů, negativně za vystupování na veřejnosti a za způsob, jakým řešil politické spory.

Miloš Zeman je dobře hodnocen za využívání prezidentských pravomocí. „Zde je ale nehodnotící konotace, to znamená, že je může využívat pozitivně i negativně, ale umně,“ vysvětluje STEM/MARK. Pozitivně hodnotili lidé také jeho zájem o problémy občanů, což může souviset s jeho pravidelnými výjezdy do krajů „mezi lidi“.

Data vycházejí z dlouhodobého průzkumu agentury STEM/MARK mezi českou populací starší 18 let. Říjnového průzkumu se účastnilo 820 lidí, dotazováni byli telefonicky či on-line.