Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Žádný dopis pro Kuberu jsem si u čínské ambasády neobjednal, je to lež, tvrdí Mynář

Kancléř prezidenta Vratislav Mynář se ohradil proti tvrzení, že si Kancelář prezidenta republiky jeho prostřednictvím objednala od čínské ambasády výhrůžný dopis bývalému předsedovi Senátu Jaroslavu Kuberovi (ODS). V lednu Kubera chtěl i přes nevoli Číny a Hradu navštívit Tchaj-wan. 

Těsně před svou smrtí obdržel předseda Senátu dopis, v němž ho Peking varoval hrozbou odvety. Dokument, který byl doplněný přípisem Pražského hradu, byl nalezen v pozůstalosti Kubery po jeho smrti. O vypracování dokumentu, v němž měla čínská ambasáda kvůli cestě na Tchaj-wan hrozit trestem Kuberovi i českým firmám v Číně, měl podle Deníku N požádat čínské velvyslanectví právě Mynář. 

Hradní kancléř takové nařčení kategoricky odmítá. „Kategoricky odmítám, že si Kancelář prezidenta republiky (KPR) měla mým prostřednictvím objednat tzv. výhrůžný dopis čínské ambasády bývalému předsedovi Senátu Jaroslavu Kuberovi. Je to naprostá lež,“ uvedl Mynář. „Žádný výhružný dopis Jaroslavu Kuberovi ve skutečnosti ani neexistuje. Dokument, který média takto prezentují, není ani oficiálním dopisem, není podepsán a rozhodně není adresován panu Jaroslavu Kuberovi,“ dodal kancléř.

Mynář dodal, že s Kuberou měl nadstandardní vztah a nepotřeboval si objednávat výhružné dopisy, protože mu mohl říkat věci otevřeně. Pokud by podle něj byl dopis určen Kuberovi a on ho považoval za výhružný, veřejně by sdělil své stanovisko tak, jak měl ve zvyku. Podle něj je celá záležitost pečlivě připravenou dezinformační kampaní. „Je vědomě rozpoutána v situaci, kdy lidé oceňují dodávky zdravotnického materiálu z Číny na ochranu životů v ČR,“ domnívá se Mynář.