Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Září bez Zemana

Zahájení školního roku se letos muselo obejít bez prezidenta i premiéra

Dnešním dnem začal v Česku pro více než milion žáků a studentů nový školní rok. Jak se v minulých letech stalo dobrým zvykem, 1. září obvykle prezident republiky navštívil některou ze škol a účastnil se zahájení školního roku. Letos se prezident nemohl zúčastnit kvůli zlomené ruce. Návštěvu některé ze škol vynechal i premiére Andrej Babiš (ANO). Školní rok v Masarykově základní škole v Újezdu nad Lesy v Praze 9 tak zahájil alespoň ministr Robert Plaga (ANO).

Do prvních tříd dnes nastoupilo 107.800 dětí. Celkem do škol zamířilo na 1,4 milionu školáků a školaček. Vrátili se do tříd po téměř půl roce. Kvůli koronavirové nákaze musely být školy od 11. března zavřené, do konce školního roku provoz plně neobnovily a výuka probíhala na dálku. 

Kvůli covidu-19 dnes neotevřela zhruba desítka škol z celkových dvanácti set. „Škol, které jsou zavřeny z rozhodnutí krajských hygienických stanic, je v tuto chvíli nad deset,“ uvedl ministr školství Robert Plaga (ANO). Podle něj v dalších školách o posunutí začátku školního roku pak rozhodli ředitelé. „Není to ohniskově. Spíše to jsou nahodilé výskyty po celé republice,“ dodal. 

Ministr Plaga věří, že školství je na „covidový školní rok“ připraveno. Děti vyzval k ohleduplnosti a odpovědnosti a dopředu uvedl, že omezení ve školách kvůli koronaviru budou na podzim a na jaře nezbytná. Podle ministra se posílí také vybavení škol kvůli výuce na dálku.