
V zahraničí je o volby zájem, první volili Češi v Brazílii
Volba prezidenta republiky započne v Česku dnes ve 14 hodin. O tom, kdo bude příštích pět let hlavou státu ale rozhodují i čeští občané v zahraničí. Vzhledem k časovým posunům se volební místnosti na zastupitelských úřadech v některých zemích otevřely už včera. Jako první své hlasy kandidátům odevzdali voliči v Brazílii.
Možnosti hlasovat mimo území republiky sice využívá menšina ze zhruba půl milionu Čechů v zahraničí, i tak se ale jedná o nezanedbatelný počet hlasů. Připomeňme, že při poslední volbě hlavy státu rozhodlo ve druhém kole souboj mezi Karlem Schwarzenbergem a Milošem Zemanem necelého půl milionu voličů. Češi mohou svůj hlas odevzdat na 108 zastupitelských úřadech po celém světě. „Nejvíce českých občanů je zapsáno na zvláštním seznamu voličů v Londýně, nejméně v severokorejském Pchjongjangu,“ sdělila Irena Valentová z tiskového odboru ministerstva zahraničí.
Od včerejška mohou kromě Brazílie čeští občané hlasovat také v USA, Argentině a Chile. Postupně se pak budou volební místnosti otevírat na úřadech v Austrálii, Asii, Africe, a nakonec v Evropě. Volební okrsky jsou však logicky obrovské, a tak mnoho voličů velká vzdálenost odradí. Někteří si ale svého hlasu váží natolik, že pro jeho uplatnění cestovat neváhají. Kvůli své občanské povinnosti například pár Čechů absolvoval osmihodinovou cestu z Bali na českou ambasádu do Bangkoku.
Snadno dostupnou neměl volební místnost ani syn jednoho z kandidátů Jan Hannig, který je profesorem na univerzitě v USA. Odvolil jako jeden z prvních na ambasádě ve Washingtonu. „Žiji v Severní Karolíně a toto je nejbližší volební místnost. Je to téměř pět hodin autem. Bylo by lepší, kdyby to bylo blíž, nebo kdyby se dalo hlasovat korespondenčně, ale pro otce to udělat musím,“ řekl Hannig mladší. Dodal, že tamní české známé přesvědčoval, aby jeli s ním, ale je pro ně těžké uvolnit se z práce. „Já ráno měl ve škole přednášku, sešel jsem se se svým postgraduálním studentem a po obědě jsem vyrazil. Teď doufám, že budu do půlnoci zpět,“ sdělil Hannig.
Hlasovat mohou i vojáci na zahraničních misích, volební urny budou například na základnách Balad v Iráku a Bargam v Afghánistánu.
Do seznamu voličů se na konzulátech a velvyslanectvích v cizině zapsalo o téměř čtyři tisíce víc lidí než před poslední volbou prezidenta, a dokonce a dva tisíce víc než před podzimními parlamentními volbami. Účast je tak o 20 % vyšší než při první přímé volbě prezidenta.