
Žaloba na prezidenta putuje do Sněmovny, projedná ji na zářijové schůzi
Do sněmovny putuje ústavní žaloba na prezidenta Miloše Zemana. Tu ve středu rozdílem tří hlasů schválili senátoři. Schválení žaloby na prezidenta v Senátu zdaleka neznamená, že se jí bude zabývat Ústavní soud. Je potřeba také souhlas nejméně 120 poslanců. Je také možné, že dolní komora o žalobě nebude vůbec debatovat – pokud ji totiž do 3 měsíců neprojedná, platí, že poslanci žalobu neschválil.
Šéf Sněmovny Radek Vondráček (ANO) předpokládá, že návrh může být zařazen nejdřív na zářijové schůzi komory. Zároveň označil návrh skupiny senátorů za slabotu s tím, že ho mrzí, že je v jedné advokátní komoře s iniciátorem žaloby, senátorem Václavem Láskou.
„Že bychom to odkládali?“ položil Vondráček řečnickou otázku, na kterou vzápětí odpověděl: „Návrh 120 hlasů nezíská, tak proč ho neprojednat a rychle neshodit ze stolu.“ Dodal také, že rozhodně podpoří veřejné projednání. „Nevidím jediný důvod pro neveřejné jednání,“ prohlásil šéf Sněmovny.
Podle sněmovních počtů a rozložení sil se zdá skutečně nepravděpodobné, že by návrh žaloby získal podporu 120 poslanců.
Pro návrh zřejmě nebudou hlasovat poslanci hnutí ANO, ČSSD ani KSČM. Předseda ČSSD Jan Hamáček ve čtvrtek řekl, že sociální demokraté by žalobu v obou komorách podpořili, pokud by se týkala jen Zemanova chování v případu výměny ministra kultury. „Kdyby se ta žaloba týkala pouze nečinnosti pana prezidenta ve věci odvolání ministra kultury, tak já jsem přesvědčen, že tam to je jasně mimo ústavu,” uvedl Hamáček. Návrh však obsahuje i záležitosti z minulého volebního období, se kterými se dá polemizovat, dodal.
„Takový blábol podporovat nebudu, většina senátorů nemá ani desetinový mandát jako přímo volený prezident,“ řekl k žalobě místopředseda Sněmovny a šéf komunistů Vojtěch Filip.