Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zámek Zákupy na Českolipsku se po přímluvě Miloše Zemana dočká oprav

Hospodářský dvůr státního zámku Zákupy po letech dočká oprav. Chátrající renesanční objekt ehož nejvýznamnější součástí byla konírna dimenzovaná pro ustájení až 60 koní, nechala vystavět velkovévodkyně Anna Marie Toskánská na přelomu 17. a 18. století. Na žalostný stav národní kulturní památky upozornil při své návštěvě Libereckého kraje také prezident Miloš Zeman. 

„Vozím s sebou seznam chátrajících kulturních památek a každému hejtmanovi říkám, jak je možné, že se nestaráte o tu či onu památku. A v Libereckém kraji uvedu jen jeden příklad, a to jsou Zákupy,“ vytkl prezident v roce 2016 hejtmanovi Martinu Půtovi (SLK) i krajským zastupitelům.

Na kdysi honosných konírnách se podepsalo i nevhodné využívání v době socialismu. Svého času sloužily jako garáže pro zemědělskou techniku i jako sklad chemikálií. V průběhu let docházelo k postupnému rozkrádání celého areálu. I proto památka momentálně není přístupná veřejnosti. 

Zákupský kastelán Vladimír Tregl uvedl, že po Zemanově návštěvě zařadili památkáři hospodářský dvůr mezi potenciální dotační projekty evropského fondu IROP. S dotací uspěli, od poloviny roku 2019 ale komplikovaně vybírali zhotovitele. Nakonec se bude renovovat jen nejcennější část hospodářského dvora, jeho jižní křídlo s konírnami. Celý projekt vyjde i s daní na 174 milionů korun, evropská dotace pokryje zhruba 95 milionů.