Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Na zámku v Lánech se podvádělo, úprava přehrady byla předražená o desítky milionů

Loňská zakázka na zpevnění břehů nádrže Klíčava v lánské oboře byla připraveným tunelem, kterým vytekly desítky milionů. S odvoláním na policejní odposlechy o tom informoval deník Mladá fronta DNES, který vyšetřování případu dlouhodobě sleduje a podařilo se mu získat text obvinění sepsaného elitními detektivy z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ).

V případu byl obviněn kromě jiných také šéf Lesní správy Lány Miloš Balák. Policejní obvinění tvrdí, že podmínky soutěže nastavila firma, která ji pak sama vyhrála a v projektu si od počátku vytvořila účelovou „rezervu“ ve výši desítek milionů korun. Odposlechy Baláka a jeho spolupracovníků policisté dokládají, že celou zakázku od začátku plánoval jako o desítky milionů korun předraženou.

„Jestli tohle nevyjde, tak pak už jsou u nás debilové, protože víc už to připravit nemůžu (…). A hlavně to mám udělaný tak, že polovina se toho dělat nebude, a může se vyfakturovat,“ uvedla MF Dnes slova obviněného manažera firmy Energie Libora Tkadlece, jak se po telefonu chlubí jednomu ze svých spolupracovníků, že v sídle prezidenta manipuluje zakázku za čtvrt miliardy korun. Firma nakonec zakázku vyhrála a inkasovala za ni stovky milionů korun.

Hradní kancléř Vratislav Mynář kdysi Miloše Baláka do pozice ředitele Lesní správy Lány osobně vybral a dosadil. Nyní za ním stojí a odmítá ho odvolat, i když je Balák za manipulaci „zpevňovací“ zakázky přes rok obviněný.

Vyšetřování případu trvá už rok a půl a Mynář sám se podle MF DNES v jeho průběhu snažil tlačit na někdejšího ministra spravedlnosti Roberta Pelikána, aby zasáhl do činnosti státních zástupců a podal ve prospěch obviněného Baláka námitku k Nejvyššímu soudu. „Je to lež. Pouze nepravdivá konstrukce policie,“ řekl Balák. „Děkuji za dotaz, ale račte ponechat řízení naší složky odpovědným osobám,“ odpověděl na dotazy kancléř Mynář.