Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zbytečně žvaníte, vzkázal Zeman poslancům k hlasování o nedůvěře

S despektem hodnotil prezident Miloš Zeman při návštěvě Vysočiny mimořádnou schůzi, kterou vyvolaly opoziční strany kvůli hlasování o nedůvěře vládě Andreje Babiše. Ztracený čas při sněmovní rozpravě o důvěře označil za zbytečné žvanění místo toho, aby se diskutovaly rozumné zákony.

„Hlasy jsou spočítány a pokud tento výpočet vyjde, tak to bude jedna ze zbytečných kvazinedůvěr, u kterých i ti, kdo připravují nedůvěru, vědí, že to prohrají. Ale aby se tak trošku zviditelnili, tak se tímto zviditelněním snaží zablokovat parlament, který by mohl přijmout takových, bratru počítám, pět dobrých zákonů,“ uvedl Zeman doslova.

Mimořádnou schůzi kvůli hlasování o nedůvěře vládě vyvolala pětice stran ve Sněmovně – ODS, Piráti, KDU-ČSL, TOP 09 a hnutí STAN – v reakci na dvě předběžné auditní zprávy Evropské komise, podle nichž je Babiš stále ve střetu zájmů, i když kvůli novele českého zákonu o střetu zájmů svůj majetek převedl do dvou svěřenských fondů.

Zeman při té příležitosti také k dotazu z publika uvedl, že zatím nemá v plánu jmenovat Michala Šmardu z ČSSD ministrem kultury. Dodal, že kvůli výměně ministrů za ním aktuálně na Vysočinu míří předseda ČSSD Jan Hamáček, s kterým situaci prodiskutuje.

„Budu o tom jednat s panem Hamáčkem. S panem Šmardou jsem se už sešel. Současný ministr kultury odhalil zlodějny, měl by za to být odměněn, a ne odvolán. Ministr Staněk podal dvě trestní oznámení a já počkám, jak dopadne vyšetřování,“ nechal se slyšet prezident.