Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman a Babiš v neděli společně povečeřeli v Průhonicích, diskutovali o druhé vládě

Prezident a premiér se společně se svými partnerkami setkali v neděli večer v luxusní restauraci Paloma v centru Průhonic. Podnik provozuje společnosti Imoba, která je přes několik společností spjata s Babišem, momentálně je součástí jeho svěřenského fondu. Dvouhodinovou večeři označil Babiš především za společenské setkání, na kterém s prezidentem diskutovali o politických jednáních, která oba státníky čekají. „Bavili jsme se o jídle a trochu i té politiky,” sdělil na následné tiskové konferenci.

Babiš Zemanovi řekl, že má v plánu sejít se v rámci vyjednávání o vládě nejprve s předsedou ODS Petrem Fialou, s kterým bude diskutovat evropská témata. Ve čtvrtek se chce Babiš sejít se zástupci STAN, kteří prý přehodnotili odmítavý postoj k jeho vládě. Za splnění jistých podmínek jsou ochotní o podpoře vlády diskutovat, jako strana totiž chtějí zabránit tomu, aby podíl na moci získali komunisté a SPD. Babiš se setká i s novopečeným předsedou ČSSD Janem Hamáčkem, termín ale ještě nemá. Hamáčkovi Babiš pogratuloval ke zvolení a vzkázal, že se těší na spolupráci.

Na druhou stranu sdělil své záměry i Zeman Babišovi: “Pan prezident mě informoval, že předseda KSČM i SPD se k němu ohlásili na příští týden,“ řekl Babiš. Vojtěch Filip i Tomio Okamura dali v minulosti najevo, že by za určitých okolností mohli přímo či nepřímo Babišovu novou vládu podpořit.

O víkendovém sjezdu ČSSD a volbě nového předsedy se prý příliš nebavili. Usnesení sjezdu o tom, že ČSSD bude s ANO jednat o vládě za podmínek, že bude do čela kabinetu jmenován někdo jiný než Andrej Babiš a že ve vládě nebude hnutí SPD, Babiš komentovat nechtěl. „Uvidíme, rád si to vyslechnu osobně. Lidé dobře ví, že jsem jediný kandidát na premiéra,“ řekl Babiš a zopakoval, že osobně preferuje menšinovou vládu. ČSSD nabízí účast ve vládě, a to podle něj stačí.