Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman: Babiše jmenuji premiérem znovu, bez ohledu na výsledek referenda ČSSD

Po delší době se dnes prezident Miloš Zeman zcela jasně vyjádřil, jak plánuje ze své pozice postupovat při sestavování nové vlády. Jednoznačně odmítl možnost předčasných voleb a také vyvrátil spekulace o možné úřednické vládě v čele se šéfem ČEZ Danielem Benešem. Svůj postoj Miloš Zeman prezentoval na Žofínském fóru v Praze.

Ačkoli předseda vítězného hnutí ANO Andrej Babiš připouštěl možnost předčasných voleb, prezident tuto možnost vyloučil. Řekl, že předčasné volby jsou urážkou voličů a ukázkou neschopnosti politiků. Určité pozitivum by ale Zeman na této variantě přesto našel: „Předčasné volby by měly jednu příjemnou výhodu. Zmizel by exhibicionista Kalousek i s TOP 09, která jak známo přijímala sponzorské dary od Zdeňka Bakaly. Možná by zmizeli i Starostové a nezávislí,“ prohlásil.

Zeman také uvedl, že o možnosti úřednické vlády neuvažuje. „Chci jasně konstatovat, že dodržím svůj slib, a to bez ohledu na výsledek referenda, protože sliby se mají dodržovat tak, že nemají být podmíněny, a podruhé jmenuji Andreje Babiše předsedou vlády,“ řekl na fóru. Prezident věří, že bez ohledu na výsledek vnitrostranické referenda ČSSD bude vláda sestavena do prázdnin.

Varianty většinové vlády jsou v podstatě dvě: koalice ANO s ČSSD a podporou komunistů by vládla s většinou 108 hlasů, spolupráce ANO, KSČM a SPD by dala dohromady ještě o sedm hlasů více, tedy 115.

Miloš Zeman se na fóru vyjádřil i k ministrům, kteří jsou poslední dobou v tisku hojně propíráni. Na otázku, jak bude postupovat, pokud mu Babiš navrhne jako ministra zahraniční Miroslava Pocheho (ČSSD), kterého Zeman nemá rád a několikrát to i veřejně řekl, prezident odpověděl, že problém se má řešit až ve chvíli, kdy je aktuální. K tomu, zda by měla ministryně obrany Karla Šlechtová pokračovat ve své funkci se Zeman nechtěl vyjadřovat, neboť ministry podle něj vybírá předseda vlády. Konstatoval ale, že pokud má prezident pocit, „že by některý ministr mohl být spíše katastrofou než požehnáním,“ má právo to předsedovi vlády sdělit.