Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman s Babišem řešili u večeře v Lánech konec ministra Staňka, prezident k demisi mlčí

Zeman s Babišem řešili u večeře v Lánech konec ministra Staňka, prezident k demisi mlčí

Prezident Miloš Zeman přijal večer na zámku v Lánech premiéra Andreje Babiše (ANO). Na pravidelné schůzce probrali mimo jiné ohlášenou demisi ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD). Prezident se už minulý týden odmítl ke Staňkově demisi vyjádřit, dokud se s ním v úterý 28. května nesejde. Tento čtvrtek by se měl Zeman sejít s předsedou koaliční ČSSD Janem Hamáčkem.

Staňkovu rezignaci vnímá Babiš jako nestandardní. „Je pravda, že demise je taková neobvyklá, protože v demisi vlastně pan ministr píše o tom, že nekončí z vlastní vůle, ale že končí vlastně na základě požadavku pana předsedy ČSSD Hamáčka,“ uvedl Babiš. Zeman premiéra informoval o tom, že má naplánované schůzky s oběma politiky sociální demokracie. „A na základě těchto setkání se k demisi pana ministra vyjádří,“ dodal premiér.

Ministr Staněk rezignaci oznámil minulý týden po vytrvalém tlaku především z kulturní sféry, která kriticky reagovala na odvolání ředitele Národní galerie v Praze Jiřího Fajta a Muzea umění Olomouc Michala Soukupa. Staněk předal ministerskému předsedovi rezignaci dnes, Babiš ji odeslal obvyklou cestou na Hrad. Ministr kultury by měl odejít z vlády koncem května.

Jméno možného Staňkova nástupce zatím není známo. Hamáček dnes uvedl, že záležitost chce ještě konzultovat v sociální demokracii. Věří tomu, že ke konci května bude situace vyřešena.

Podle ústavního právníka Jana Wintra prezident nemusí podle ústavy povinně odvolat ministra, který podá prostřednictvím předsedy vlády demisi, musel by ho ale odvolat v případě, kdy by jeho konec navrhl přímo premiér. Z právního hlediska podle něj nehraje roli fakt, zda se ministr rozhodne skončit sám, nebo ho k demisi přinutí například tlak z vlastní politické strany, jak uvádí ve své demisi Staněk.