
Zeman je bezpečnostní riziko. Senátoři se na něj zlobí kvůli kauze novičok a Nikulin
Senátní bezpečnostní výbor včera přijal usnesení, ve kterém odsuzuje poslední kroky prezidenta Miloše Zemana. Senátorům vadí, že prezident nechal Bezpečnostní informační službu (BIS) prověřit, zda v Česku nebyl vyvíjen nebo skladován nervově-paralytický jed novičok. Látkou byl v Británii údajně otráven bývalý ruský agent Sergej Skripal. V dalším bodě dokumentu členové výboru odmítají zasahování do případu mladého ruského hackera Jevgenije Nikulina.
„Těmito případy vyvrcholil dlouhodobý trend, kdy prezident České republiky a jeho nejbližší spolupracovníci obhajují ekonomické a mocenské zájmy cizích států,“ stojí v oficiálním senátním dokumentu. „V upřednostňování této vlastní agendy prezident republiky na úkor oficiální zahraniční politiky spatřuje výbor bezpečnostní a zahraničněpolitické riziko,“ usnesli se senátoři.
Přijetí takového usnesení inicioval bývalý policejní vyšetřovatel a současný senátor za Prahu 5 Václav Láska. Ten také včera na svém twitterovém účtu usnesení zveřejnil. Senátoři zároveň prezidenta vyzvali, aby takového chování zanechal. Jeho chování prý u spojenců vážně narušuje důvěryhodnost České republiky jako právního a politicky stabilního státu.
Hrad se proti usnesení pochopitelně ohradil. Ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky ze zkušeností velvyslance v Maďarsku, Rakousku a Německu Rudolf Jindrák uvedl, že „zahraniční výbor Senátu namísto střízlivé zahraničněpolitické diskuse bohužel také přistoupil na floskule.“ Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček usnesení komentoval slovy: „Zbytečné prohlášení senátorů. Prezident republiky dlouhodobě podporuje naše jednoznačné zakotvení v EU a NATO.“
Hnutí STAN se kvůli Zemanovým krokům v případech novičuk a Nikulin dokonce obrátilo na ústavní právníky kvůli možnosti podat prezidenta žalobu pro velezradu. Ostatní politické strany ale prezidentův krok za velezradu nepovažují, sdělili jejich zástupci ČTK.