Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman blahopřál hnutí ANO k volebnímu vítězství, koalice označil za spiknutí poražených

Prezident Miloš Zeman zhodnotil výsledky víkendových krajských voleb v debatě na televizi Prima. Překvapilo jej oslabení levicových stran, podle něj za tím stojí slabí předsedové stran. Hnutí ANO prezident poblahopřál k udržení pozice vítěze voleb a zároveň zkritizoval spojování ostatních stran proti vládnímu hnutí, což označil za „spiknutí poražených”.

„Vítěz voleb by si měl dohodnout nějakou koalici, bohužel v české politické realitě je taková vzpoura méně schopných, nebo chcete-li, vzpoura poražených. Tyto strany pak vytvoří proti vítězi voleb vlastní splácanou koalici, což není sportovní,“ vyjádřil se prezident a přirovnal tvoření koalicí k olympiádě, při které výherci druhého a třetího místa svrhnou prvního ze stupínku a obsadí ho. Vítěz podle něj v tuto chvíli nemá šanci jednat. 

Předsedovi hnutí ANO Andreji Babišovi prezident osobně telefonicky poblahopřál s tím, že udržet si pozici vítěze z minulých krajských voleb je daleko obtížnější než takovou pozici získat. Poraženými v letošních volbách jsou podle prezidenta všechny strany, které oproti minulým krajských volbám v roce 2016 ztratily. 

„Uvážíte-li, že český národ je obecně označován za spíše levicový, tak je to překvapení, které svědčí o tom, že ty levicové strany nemají ty nejschopnější lídry,” míní prezident. Rozhodnutí předsedy ČSSD Jana Hamáčka, že po neúspěch v krajských volbách nebude rezignovat na post šéfa strany, Zeman kvitoval. „Je to velmi správně, protože za ním jsou mnohem horší lidé, než je on. Mám tím na mysli jeho místopředsedy,” vysvětlil.

Snahu opozičních stran o „vyšachování“ vládnoucího hnutí ANO v parlamentních volbách v příštím roce a úvahy o vzniku volebního bloku ODS, lidovců a TOP 09 okomentoval prezident následovně: „Dovolte mi říct, spojí-li se několik trpaslíků, vznikne velký trpaslík, ale nikdy nevznikne obr. Ten, kdo jde v koalici, dokazuje, že nevěří sám sobě. V tomto smyslu jsou Piráti o něco věrohodnější,” sdělil Zeman s tím, že za trpaslíka považuje i desetiprocentní ODS.