Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman bude za svého nástupce volit Babiše. Podle něj má jediný politické zkušenosti

Prezident Miloš Zeman bude v lednové volbě hlavy státu volit předsedu hnutí ANO a bývalého premiéra Andreje Babiše. Prozradil to v diskusním pořadu Partie na CNN Prima News. Jako základní argument uvedl, že jako jediný ze tří kandidátů, kterým průzkumy přisuzují nejvyšší šanci na úspěch, má Babiš má politické zkušenosti.

“Politika to je řemeslo nebo profese jako každé jiné. A jako nechcete, aby vás operoval chirurg, který nevystudoval medicínu a je to jeho první operace, tak asi nechcete, aby hlavou státu byl člověk, který politice nerozumí a nikdy ji nedělal,” prohlásil Zeman.

O Nerudové a Pavlovi Zeman řekl, že jsou to kandidáti bez politické zkušenostidodal, že je to pro něj ten nejsilnější argument. V případě Nerudové poukázal například na kauzu týkající se doktorských studijních programů na Provozně ekonomické fakultě Mendelovy univerzity v Brně, kde Nerudová působila jako rektorka. Podle Zemana musela jako rektorka o kauze vědět. V případě bývalého náčelníka generálního štábu Pavla řekl Zeman, že Pavel sice rozumí armádě, ale podle jeho názoru nerozumí ničemu jinému.

Politický matador Miloš Zeman také zmínil, že i kdyby odstoupili z volby hlavy státu senátoři Marek Hilšer a Pavel Fischer, nikomu nepomůžou, protože není zaručeno, že by jejich voliči volili Petra Pavla nebo Danuši Nerudovou. Je podle něj také možné, že by k volbám nešli vůbec. Naopak podnikatel Karel Diviš by podle Zemana mohl být černým koněm voleb, i když se nedomnívá, že by postoupil do druhého kola.