Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman chce osobně přesvědčit Pocheho, aby vzdal kandidaturu na ministra zahraničí

Napjatá situace ohledně kandidatury europoslance Miroslava Pocheho (ČSSD) na post ministra zahraničí graduje. Prezident Miloš Zeman se rozhodl jednat s Pochem osobně a vyzvat jej k tomu, aby z kandidatury ustoupil. Díky jeho osobě totiž vznikají rozpory mezi sociálními demokraty a babišovci. Jakmile se hlava státu vrátí z návštěvy Ústeckého kraje, setká se s nominanty do vlády za ANO a ČSSD včetně Pocheho. Vrátit by se měl tento týden.

Prezident není z europoslance zrovna nadšený, řečeno diplomaticky. Nechal se slyšet, že jmenování jeho osoby na pozici ministra zahraničí nikdy nepodpoří. Trnem v oku je i komunistům, kteří právě jeho vnímají jako narušitele tolerance pro vládu. Sociální demokraté jsou podle šéfa strany Jana Hamáčka připraveni situaci řešit, zdůrazňují ale, že si nenechají jednotlivé kroky předem určovat.

Babiš již tuto sobotu Pocheho požádal, aby se nominace vzdal. Jeho kandidaturu neschvaluje jak Zeman, tak komunisté, bez kterých nemůže vzniknout nový kabinet. ČSSD však na své nominaci trvá a nadále Pocheho podporuje. O den později se vyjádřil i samotný Poche, který prohlásil, že na nominaci na rozdíl od sociálních demokratů netrvá. Nicméně nepřemýšlí nad tím, že by ustoupil pouze na žádost premiéra. Pouze pokud by nedošlo ke jmenování nové vlády ryze kvůli němu, svou nominaci by zvážil.

V neděli se v Lánech konala schůze Zemana s premiérem vlády Andrejem Babišem. Obyčejně se Babiš cestou od prezidenta zastaví před novináři a stručně shrne průběh jednání, tentokrát se jim však vyhnul a nasedl do svého vozu. Briefing s novináři se nakonec konal v Průhonicích v 17 hodin kvůli demonstrujícím občanům v Lánech. Protestující davy mu jsou nanejvýš nepříjemné, což bylo patrné i z jeho projevu, kdy zdůraznil, proč se briefing nekonal v Lánech. „Protože tam byli demonstranti, kteří jsou stále stejní. Nemám zapotřebí, aby na mě někdo vyřvával nějakými sprostými výrazy jako tito lidé, co za mnou chodí všude.“

Před zámkem v Lánech se sešlo asi dvacet lidí, kteří drželi transparenty a na sobě měli červené trenýrky. Přišli vyjádřit nespokojenost s tím, jakým směrem se ubírá česká politika a náš stát pod vedením prezidenta Zemana a premiéra Babiše. Ten se jim úspěšně vyhnul, když použil pro vjezd i výjezd jinou bránu. Pokřikovali, že si nepřejí, aby Babiš spolu s KSČM vrátili Českou republiku do stavu, který zde byl před rokem 1989. Demonstranti byli vybaveni cedulemi s texty jako: „V jádru je Bureš Rusem“ nebo „Hanobit hanebnost je morální povinnost.“

Co se týče kauzy Poche, Babiš konstatoval, že věří v osobní setkání europoslance s prezidentem, čímž by se problém mohl vyřešit. Babiš za sebe hodlá pokračovat v jednání s Hamáčkem a vedením KSČM. Cílem schůze v Lánech bude představení všech adeptů na ministry za hnutí ANO i návrhy ČSSD. Pětice nominantů za soc. demokracii je již delší dobu známá. Ve vládě byl měl zasednout Poche jako ministr zahraničí, šéf strany Hamáček jako ministr vnitra, bývalý náměstek Petr Krčál jako ministr práce, do funkce ministra zemědělství by měl nastoupit Miroslav Toman a poslanec Antonín Staněk zamíří na post ministra kultury. ANO také zná své kandidáty. Babiš ale moc konkrétní nebyl. Jisté je jedině to, že mezi nimi nebude ministr spravedlnosti Robert Pelikán.