Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman chce vetovat daňový balíček, vadí mu zvýšení daňové slevy a neomezená platnost

Prezident Miloš Zeman dnes oznámil, že se rozhodl vetovat daňový balíček schválený Sněmovnou. Důvodem je pozměňovací návrh v balíčku, který zvyšuje daňovou slevu na poplatníka. Podle Zemana výrazně narušuje rozpočtovou stabilitu. Prezident je také nespokojen s tím, že navzdory dohodě balíček neobsahuje zrušení superhrubé mzdy a zavedení nových sazeb daně z příjmu pouze na dva roky. 

„Prezident republiky Miloš Zeman přijal na Hradě ministryni financí Alenu Schillerovou. Oznámil jí, že se rozhodl vetovat daňový balíček, a to především z důvodu zvýšení daňové slevy na poplatníka, která podle názoru prezidenta republiky výrazně narušuje rozpočtovou stabilitu,“ uvedl tiskový mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček.

Sněmovna schválila v daňovém balíčku nejen zrušení superhrubé mzdy a zavedení sazeb daně z příjmu na 15 a 23 procent, ale i zvýšení daňové slevy na poplatníka na 34 125 korun. To by znamenalo příští rok propad příjmů veřejných rozpočtů zhruba o 130 miliard korun.

Balíčkem se bude podle legislativních pravidel příští týden zabývat Senát. Babiš se Schillerovou nabídl horní komoře obchod: pokud zachová 15procentní daň a zruší slevu, dostanou kraje a obce, které by tím přišly o obrovskou část příjmů, kompenzaci ve výši 20 miliard korun. Pokud však Zeman k zákonu skutečně využije právo veta, návrh poputuje zpátky do Poslanecké sněmovny.