Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman chystá velkou cestu do Ruska. Poletí se až třemi letadly.

Rusko je dlouhodobě oblíbenou zemí k podnikání českých firem. Mnoho z nich zde má historické kontakty a starší generace managementu navíc netrpí jazykovou bariérou. Před třemi lety sice kvůli sankcím utrpěl vývoz do Ruska šok, nyní ale mezi podnikateli zájem o Rusko opět roste. „Nálada českých firem působících v Rusku je lepší. V roce 2016 dosáhly české investice do Ruska rekordních hodnot,“ uvedl obchodní rada českého velvyslanectví v Moskvě Martin Bašta a připomněl ruské pobočky českých firem jako Brano, Brisk nebo Agrostroj.

O plánované cestě se začalo mluvit na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně během Byznys dnu Ruské federace. Prezident Miloš Zeman, jehož vztahy s Vladimirem Putinem jsou tradičně dobré, se na cestu chystá v listopadu. Bude se jednat o jeho již třetí návštěvu Ruska a zároveň pravděpodobně poslední velkou zahraniční cestu. Zeman proto plánuje vzít s sebou rekordní počet zástupců českých firem. “S velkou pravděpodobností poletíme třemi letadly. Bude to početná podnikatelská mise,” doplnil k tomu prezidentův mluvčí Ovčáček.

Že bude delegace početná, potvrdil i prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák: „Zatím registrujeme opravdu velký zájem. Lokality, které budeme chtít navštívit, jsme zúžili na Moskvu a Jekatěrinburskou oblast. Z přihlášených vybíráme firmy, které v Rusku už něco dělaly, umí se v Rusku pohybovat a mají chuť tam podnikat,” uvedl prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák.

Pokud se skutečně podaří naplnit tři letadla vládní letky, do Ruska se podívají zástupci až 120 společností. Zatím to ale není jisté, oslovování případných účastníků mise začalo teprve minulý týden. Tématem návštěvy nebude jen strojírenství, na programu je i veletrh moderních technologií. “Příští týden od pondělí do středy bude mít Česká republika silné zastoupení na inovačním fóru v technoparku Skolkovo v Moskevské oblasti, chystá se tam deset českých hi-tech firem, které podnikají v oblasti nanotechnologií či biotechnologií,” vysvětlil moskevský obchodní atašé Martin Bašta.