Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman dá Babišovi na sestavení vlády jen čtrnáct dní

Prezident Miloš Zeman jmenuje lídra hnutí Andreje Babiše podruhé premiérem a pověří jej sestavením vlády 6. června. Prezident zároveň prohlásil, že očekává od Andreje Babiše, že sestaví druhou vládu během dvou týdnů.

„Je slušné počkat na výsledky referenda ČSSD samozřejmě, ale v zásadě si myslím, že tak 14 dní je maximum,“ odpověděl Zeman v předtočeném rozhovoru pro Českou televizi na otázku, kolik času dá Babišovi na sestavení vlády. A důvod pro tak krátkou lhůtu? „Jednání o vládě trvá velmi dlouho, toto prohlášení je pokus to tak trochu urychlit. Je to nejenom tlak na ČSSD, ale i na Andreje Babiše, aby věc urychlil,“ prohlásil Zeman.

Výsledky referenda, v němž členové ČSSD hlasují, zda strana podpoří menšinovou vlád hnutí ANO, budou oznámeny 15. června. Kolem 20. června by tedy Zeman chtěl znát složení druhé Babišovy vlády. Poté by začala běžet třicetidenní lhůta, během níž musí vláda požádat o důvěru v Poslanecké sněmovně. Babiš minulý týden mluvil přibližně o 10. červenci jako definitivním termínu.

Prezident je přesvědčen, že referendum v ČSSD dopadne pro Babišovu vládu dobře a strany vytvoří koalici s podporou KSČM. „Mám i plán B, ale nebudu ho sdělovat. Věřím, že referendum v ČSSD dopadne, mám jisté signály,“ naznačil Zeman, který tvrdí, že by předčasné volby „bral za svoji osobní politickou porážku“.