Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman dal Babišovi neomezený čas na sestavení vlády, nebude chtít ani 101 podpisů

Ve čtvrtek večer premiér v demisi Andrej Babiš oznámil, že znovuzvolený prezident ČR Miloš Zeman jej nijak neomezí při sestavování nové vlády v rámci druhého pokusu. Shodli se na tom během večeře na zámku Lánech, která trvala asi dvě hodiny. Bylo to jejich první vzájemné setkání po Zemanově výhře ve druhém kolem prezidentských voleb. Během večeře hovořili rovněž o politické orientaci naší republiky v zahraničí. Babiš po schůzce potvrdil, že se Česko plně hlásí ke členství v NATO a EU.

Babiš novinářům sdělil, že jej prezident neomezuje časově za podmínky, že o druhém pokusu o sestavení vlády budou vyjednávat. Nakonec Zeman nepožaduje ani oněch 101 podpisů od poslanců, protože si je jistý, že až bude existovat nová vláda, většina přítomných v dolní komoře Parlamentu ji podpoří.

Prezident s premiérem se také dohodli pravidelných schůzkách jednou za měsíc. Další návštěva je naplánovaná na 18. února do Průhonic, pozvání na večeři přijal naopak Zeman od Babiše.  Ve stejný den se bude konat mimořádný sjezd ČSSD, na kterém si sociální demokraté budou volit nového předsedu. Babiš soudí, že je to perfektní načasování, aby prodiskutovali závěry jednání na sjezdu.

Nový předseda sociálních demokratů bude představovat klíčovou roli v rámci dalších jednání o sestavení vlády mezi ČSSD a hnutím ANO. Delegáti se na sjezdu mají vyjádřit k možné spolupráci s bývalým koaličním partnerem. Na sjezdu nebude chybět ani někdejší předseda ČSSD Miloš Zeman, který zde vystoupí s připraveným projevem.

Zástupci ANO od podání demise jednali o vládě s představiteli ODS, ČSSD, KDU-ČSL, SPD a KSČM. Hlavním tématem bylo hledání průsečíků ve volebních programech stran. Faktem ovšem zůstává, že z jednání zatím nevyplynuly žádné konkrétní závěry.