Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman daroval dalších téměř 5 milionů na charitu, děti z Klokánků mu přišly zazpívat

Prezident Miloš Zeman včera na Pražském hradě věnoval téměř pět milionů korun na pomoc českým dětem. Využil tak peníze, které mu zbyly ze sponzorských darů na volebním účtu z prezidentské kampaně. Převod nevyčerpaných volebních prostředků na charitativní účely přikazuje zákon.

Ušetřenou částku prezident rozdělil na dvě poloviny, přičemž 2,3 milionu daroval Fondu ohrožených dětí (FOD) a 2,3 milionu vložil do nadace své ženy Ivany. FOD provozuje celkem 15 zařízení pro ohrožené děti s názvem Klokánek a Zeman tuto dobročinnou společnost podporuje pravidelně a štědře.

„Na mém volebním účtu zbyly čtyři miliony šest set tisíc korun. Rozdělil jsem tuto částku na dvě poloviny, ale ujišťuji vás, že obě poloviny se dostanou dětem. Jedna prostřednictvím Klokánků a druhá prostřednictvím nadace mé ženy, kde mimo jiné je dotace autu, protože postižené děti potřebují auta, a tak dále a tak podobně,“ řekl Zeman v proslovu. Poznamenal také, že pomoc Klokánkům nemůže být redukována jen na jeho dary, ale měla by být systematická.

Klokánkům totiž hrozilo před několika lety kvůli dluhům úplné zrušení. FOD tehdy žádal stát o mimořádnou dotaci. Proti dotaci byla zejména tehdejší ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD). Poukazovala na dlouhodobé špatné hospodaření fondu a neférové podmínky podpory. Marksová tehdy prohlásila, že se kvůli podpoře jedné organizace nenechá zavřít. „S ďábelským úsměvem jsem jí řekl: Milá Míšo, byl by to pozitivní vedlejší efekt této dvacetimilionové dotace,“ zavzpomínal dnes Zeman.

Na předávání šeku pozval Miloš Zeman kromě zástupců organizace také jejich chráněnce – děti. Ty prezidentovi zazpívaly k narozeninám, které Zeman oslavil 28. září. Panovala vřelá atmosféra a děti evidentně přenesly své úsměvy i na prezidenta.