Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman: Na demonstracích nejde o Benešovou, je to spíš kampaň před eurovolbami

Zeman: Na demonstracích nejde o Benešovou, je to spíš kampaň před eurovolbami

Prezident Miloš Zeman se v pravidelném rozhovoru pro TV Barrandov opět vyjádřil k aktuálnímu dění. Přestože se pořad vysílal jako obvykle ve čtvrtek, rozhovor byl předtočen v Lánech už v úterý kvůli prezidentově cestě do Maďarska.

S Jaromírem Soukupem na TV Barrandov prezident mluvil o zdražování cigaret, sedmiletém výročí hnutí ANO a také o každotýdenních demonstracích proti jmenování ministryně spravedlnosti Marie Benešové. Zmínil také kritiky, kterým nejprve vadily jeho cesty do krajů a nyní mu vyčítají, že kraje nenavštěvuje.

„Několikrát jsem se pokoušel odnaučit kouřit. Zdražení cigaret, případně tabákových výrobků je považováno za cestu, jak se sníží počet kuřáků. Je to empiricky prokázáno. A totéž je, jde-li o lihoviny. Zdražením omezíme, alespoň částečně, tuto neřest. A bude to slušný příspěvek do státního rozpočtu,“ uvedl Zeman k prvnímu tématu, navýšení spotřební daně u lihovin a cigaret, které povede ke zdražení.

A jak hodnotí prezident 7 let existence hnutí ANO? „Je to velký úspěch, který je zapotřebí ocenit, pokud nejsme závistiví. Toto hnutí má ještě rezervy, a to především v počtu členů, a tedy i v budování místních organizací. Teď se například stalo, že Andreje Babiše nepustili do Litomyšle, a ukázalo se, že tam Andrej Babiš nemá svoji základnu, a takových míst může být více,“ uvedl Zeman.

K demonstracím, které v posledních týdnech organizuje spolek Milion chvilek pro demokracii prezident uvedl, že podle jeho názoru nejsou primárně svolávány kvůli Marii Benešové, ale kvůli zviditelnění některých politiků před evropskými volbami. „Na těch akcích se vyskytuje řada podivných zjevů, kteří představují skupinu lidí, která byla v minulosti poražena ve svobodných a demokratických volbách. No a teď se snaží mobilizovat voliče, ne však kvůli Marii Benešové, ale kvůli eurovolbám,“ řekla hlava státu. „Ze státního rozpočtu se teď platí neziskovkám 26 miliard korun. Vůbec si nejsem jist, jestli všechny neziskové organizace stojí za to, aby byly financovány ze státního rozpočtu,“ dodal prezident.

Miloš Zeman byl nedávno některými médii kritizován, že omezil své cesty do krajů. „Je zajímavé, že mě kritizují ti, kteří si předtím stěžovali na to, jak jsou moje cesty nákladné,“ podotkl stručně prezident.