Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman dopisem poděkoval kardinálu Dukovi, jeho nástupcem bude arcibiskup Graubner

Prezident republiky Miloš Zeman se rozhodl oficiální cestou poděkovat kardinálu Dominiku Dukovi, který končí na pozici pražského arcibiskupa. Hlava státu Dukovi zaslala děkovný dopis, v němž mu vyjádřila úctu. Duku ve funkci nahradí dosavadní olomoucký arcibiskup Jan Graubner. Výměnu českých církevních hodnostářů oznámil Vatikán. 

Třiasedmdesátiletý olomoucký arcibiskup Graubner nahradí kardinála Dominika Duku, který funkci vykonával od roku 2010. Již před několika lety dosáhl věku 75 let, kdy církevní hodnostáři obvykle své funkce opouštějí. Papež František dnes zároveň přijal abdikaci dosavadního pražského arcibiskupa Duky.

Prezident Zeman zaslal Dominiku Dukovi, kterého nazývá dobrým přítelem, děkovný dopis. V dopise na kardinálovi ocenil, že se veřejně nebojí zastat člověka. Na pražském arcibiskupství podle něj Duka mimo jiné prošel řadou zkoušek a čelil také “četným protivenstvím”.

“Prožíváme nesmírně těžkou dobu. A zdá se, že budoucnost bude ještě dramatičtější. Potřebujeme dobré pastýře. Prosím, předávej i po odchodu z Arcibiskupského paláce tuto svou životní zkušenost, buď dál odvážným hlasatelem dobré zprávy. Moc rád se s Tebou budu dál setkávat a diskutovat. Jsem zde a budu mít pro Tebe vždy dveře otevřené,“ napsal Zeman. 

Nástupci kardinála Janu Graubnerovi pak Zeman napsal: “Svatovojtěšský stolec je vysoce odpovědným údělem, službou a závazkem, proto Vám přeji mnoho sil, trpělivost a otevřenost k dialogu“. Zeman doufá, že mezi Pražským hradem a Arcibiskupským palácem bude nadále fungovat “dobré sousedství spojené se vzájemným respektem a porozuměním.” Rád se s Graubnerem při nejbližší příležitosti setká.