Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman dostal za své úřadování na Hradě čtyřku. Lidem se nelíbí vulgarismy a nezájem o lidi

Končící prezident Miloš Zeman dostal od Čechů za své úřadování na Pražském hradě na pomyslném vysvědčení čtyřku. Vyplývá to z průzkumu agentury NMS Market Research, který se zaměřoval na hodnocení deseti let Zemanova prezidentování. Kromě celkového hodnocení zajímaly výzkumníky i konkrétní prezidentovy kroky, které hodnotí veřejnost negativně či naopak pozitivně.

„Nejlepší průměrné hodnocení má Zeman od občanů Ústeckého a Moravskoslezského kraje, kde by si vysloužil průměrně trojku. Nejhorší hodnocení má Zeman naopak u obyvatel Prahy a Královéhradeckého kraje,“ uvedl spoluautor průzkumu agentury NMS Market Research Michael Bouška.

Z jednotlivých oblastí získal nejlepší průměrnou zámku 3,4 za podporu tuzemských podnikatelů, naopak nejhorší průměrnou známku – čtyřku dostal za výběr svých nejbližších spolupracovníků a za roli morální autority.  

Pozitivně na Zemanově vládnutí lidé hodnotili podporu Ukrajiny, prezidentovy rétorické schopnosti, jmenování představitelů do funkcí či zahraniční politiku. Negativně naopak lidé vnímají zejména Zemanovu aroganci, vulgární vyjadřování, chování, ale také podporu Ruska nebo Číny. Respondenti zmiňovali rovněž výběr spolupracovníků, udělování milostí či konzumaci alkoholu.

Průzkum také zjišťoval, zda Zeman hájil zájmy lidí. Polovina respondentů uvedla, že nehájil, zhruba pětina si myslí, že Zeman jejich zájmy zastupoval a zbytek respondentů se nepřiklonil k ani jedné z variant. Průzkum probíhal v lednu 2023 a zúčastnilo se ho 1326 respondentů starších 18 let.