
Zeman doufá, že nastupující prezident Biden přehodnotí stažení vojáků z Afghánistánu
Končící prezident Spojených států Donald Trump během svého mandátu slíbil stáhnout americké vojáky z Afghánistánu, kde působí už od roku 2001. S tímto krokem dlouhodobě nesouhlasí Miloš Zeman, podle něhož se bez americké vojenské přítomnosti z Afghánistánu opět stane líheň teroristů.
Na novoročním obědě proto prezident vyjádřil naději, že nastupující prezident Joe Biden se svou administrativou postoj USA ke stahování vojáků změní. „Pan prezident vyslovil naději, že se změnou vedení v USA dojde i ke změně tohoto postoje,“ uvedl po setkání s prezidentem předseda Poslanecké sněmovny Radek Vondráček (ANO).
Spojené státy loni v únoru uzavřely s Tálibánem smlouvu, ve které se zavázaly po téměř 20 letech stáhnout své vojáky. Povstalecké hnutí slíbilo, že zamezí útokům proti USA a jeho spojencům. V rámci dohody prezident Trump rozhodl o tom, že z Afghánistánu se do letošního jara stáhne 2 tisíce ze 4 500 amerických vojáků. Své vojáky tam mají i další země včetně České republiky.
Biden a jeho tým se k Afghánistánu zatím detailně nevyjadřovali. Není tak jasné, zda nový americký prezident bude pokračovat ve stahování vojáků ze země. Pochybnosti nad rychlým stažením vojsk v předchozích měsících vyjádřili spojenci USA a představitelé Severoatlantické aliance (NATO). Varoval před ním i Zeman, podle kterého by to byla chyba.