Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman gratuloval Macronovi, poděkoval za protiválečné aktivity a pozval jej do Prahy

Prezident Miloš Zeman pogratuloval svému francouzskému protějšku Emmanuelu Macronovi k vítězství v prezidentských volbách. V dopise uvedl, že podporuje Macronovy protiválečné aktivity směrem k Ruské federaci a vybídl k diplomatickému úsilí o ukončení bojů na Ukrajině. Spolu s manželkou Brigitte Macronovou pozval prezidenta Francie na návštěvu Prahy a Pražského hradu.

„Vaše znovuzvolení a veřejná popularita jsou jasným důkazem Vašeho úspěšného působení v čele státu, jakož i skvělé reprezentace země,“ uvedl v dopise Zeman. Připomněl, že Macron svůj druhý mandát získává v nelehké době. „Je zřejmé, že na Ukrajině se bojuje i o naši svobodu a budoucnost. Naše pomoc Ukrajině však musí jít ruku v ruce s diplomatickým úsilím o ukončení bojů a nalezení míru. V této souvislosti tak podporuji i Vaše aktivity směrem k Ruské federaci a jejímu prezidentovi,“ napsal.

Francouzský prezident si v minulých týdnech s Putinem několikrát telefonoval ve snaze přispět k ukončení ruské invaze na Ukrajinu. Aktivní na diplomatickém poli byl směrem k Rusku i před vypuknutím válečného konfliktu. Také Putin dnes Macronovi ke znovuzvolení popřál, stejně jako americký prezident Joe Biden, německý kancléř Olaf Scholz či představitelé Evropské unie.

Zeman v dopise také ocenil dobré vztahy a vzájemnou spolupráci mezi oběma zeměmi. Připomněl, že Česko na začátku července převezme právě po Francii předsednictví v čele Evropské unie. „Dovolte mi proto, abych využil této slavnostní příležitosti a pozval Vás i Vaši choť ke státní návštěvě České republiky. Bylo by mi potěšením, kdybychom Vás mohli přivítat na Pražském Hradě, prastarém sídle českých králů. Jsem přesvědčen, že z moci ze svých funkcí budeme mít možnost přispět k dalšímu prohloubení a rozvoji tradičního přátelství mezi našimi zeměmi,“ napsal Zeman závěrem.