Aktuality

Čerstvé zprávy z Pražského hradu a zámku Lány

Zeman na Hradě přijal čínského velvyslance a dva zástupce firmy Huawei

Prezident republiky Miloš Zeman ve čtvrtek přijal na Hradě čínského velvyslance Čang Ťien-mina. Schůzky se zúčastnil také prezident firmy Huawei pro evropský region a také prezident Huawei Enterprise Business pro země střední a východní Evropy a Skandinávie. O setkání informoval hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

„Prezident republiky Miloš Zeman přijal na Pražském hradě velvyslance ČLR v ČR, pana Jamese Li, člena dozorčí rady a prezidenta Huawei pro evropský region, a pana Xi Penga, prezidenta Huawei Enterprise Business pro země střední a východní Evropy a Skandinávie,“ uvedl mluvčí.

Zástupci společnosti Huawei informovali prezidenta Zemana o svých investičních plánech do budoucna. Huawei má totiž zájem budovat v Česku mobilní sítě páté generace (5G) za zhruba 8,5 miliardy korun. Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost ovšem před Vánocemi označil hardware a software Huawei za bezpečnostní riziko.

„Diskuse byla věnována i otázkám kybernetické bezpečnosti. Zástupci společnosti Huawei deklarovali, že dodržují příslušné standardy,“ sdělil k této záležitosti Hrad. Zeman varování NÚKIB opakovaně bagatelizoval. Odvolával se přitom na to, že Německo k podobnému varování nepřistoupilo. Podle středečních informací německé veřejnoprávní televize ARD jsou ale německé bezpečnostní úřady jednoznačně proti tomu, aby se čínská firma Huawei podílela na výstavbě mobilní sítě 5G.

Jedním z témat čtvrteční schůzky byla i Zemanova dubnová cesta do Číny. Prezident má v plánu se v Číně setkat i s generálním ředitelem Huawei. Není bez zajímavosti, že firma Huawei se na základě smlouvy s Hradem stala partnerem výstav, které se na Pražském hradě konají.